Peynirin Faydaları Nelerdir

PEYNİRİN FAYDALARI NELERDİR?

Peynir ülkemizde en çok sevilen kahvaltı malzemeleri arasında yer alıyor ancak maalesef onu pek çok yabancı mutfakta olduğu gibi yemeklerimizde değerlendirmeye biraz çekiniyoruz. Ülkemiz mutfağının börek çörekler haricinde peynire geniş imkanlar tanımaması ile gerçekleşen bu durum, onun nimetlerinden yeterince faydalanmamıza da engel oluyor. Halbuki peynir insanlığın faydası için tüketilmesi gereken başlıca besinler arasında bulunuyor ve sizler için peynirin faydaları nelerdir sorusunu cevaplandırmaya çalıştık.

Peynir süt ürünleri içerisinde protein bakımından en zengin gıdalar arasında bulunuyor ve bunun yanında B2 vitaminini de bol miktarda barındırıyor. Yüz gramlık bir peynir tüketimi gerçekleştirenler, bundan tam iki yüz elli gram ete denk gelecek kadar protein elde edebiliyorlar. Ayrıca yüksek bir enerji seviyesine sahip olması, kahvaltıda ülkemizde neden çok tercih edildiğini de adeta özetliyor.

Pek çok kişide varolan süt alerjisi ve sütü sindirememe durumuna ise peynirde karşılaşılmıyor çünkü peynirin vücut tarafından sindirilmesi çok daha kolay bir şekilde gerçekleşiyor. Ağız sağlığını koruma anlamında da ciddi etkileri olan peynir, ağız içinin asit baz dengesini ayarlayarak ağız ortamını bakterilerin üremesine uygun olmayan bir hale getiriyor.

Bir kiloluk peynirin üretilmesi için on iki kilogram süt kullanılmaktadır ve bu sayede peynirdeki kalsiyum oranı süte göre daha yüksek olmaktadır. Dolayısıyla kalsiyum sıkıntısı çeken hamile anneler ve kemik erimesi ile mücadele etmek isteyenler, peynirin nimetlerinden faydalanarak ihtiyaç duydukları kalsiyumu kolayca alabiliyorlar.

Yapılan araştırmalar peynirin bu bilindik faydalarının yanında bazı ek faydalarının olduğunu da gösteriyor. İshal olanlarda ishalin sonlanmasına katkıda bulunurken mide rahatsızlıkları veya sindirim sorunları çekenler de peynir sayesinde bu sorunların üstesinden gelebiliyorlar. Bilhassa gastrit ve ülser sahibi olanlar peynirin bu yararını kendi lehlerine kullanabilirler. Tansiyonu düzenleme anlamında da ciddi bir etkisi bulunan peynir, tam yağlı değilse kolesterol konusunda da katkı sağlar. Ancak kolesterolü olanlar yarım yağlı veya yağsız peynirleri tercih ederek daha iyi bir etki elde edebilirler.

Henüz araştırma ve iddia düzeyinde olsa da kanserin önlenmesi konusunda da peynirin bir payının olduğu düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.