Peeling'in Faydaları ve Zararları

PEELİNG’İN FAYDALARI VE ZARARLARI

Yayın Tarihi01 Eylül 2017 | ESTETİK CERRAHİ

Peeling senelerdir ülkemizde uygulanıyor ve böylece onun ciltteki kusurların ortadan kaldırılmasına yardımcı olan özelliklerinden faydalanabiliyoruz. Lakin peelingin faydaları ve zararları konusuna giriş yaparak bu işi biraz daha detaylı bir şekilde değerlendirmek, böylece karar vermenizi kolaylaştırmak istiyoruz. Unutmayın ki estetik anlamda yapılan her operasyonun hoşa giden yanları olduğu kadar hoşa gitmeyen yanları da olabiliyor ve doktorunuzla da görüşürken bu detaylara hakim olmalısınız.

Peeling sayesinde artık güneş yanıkları, kırışıklar, yanıklar, lekeler, çiller, kızarıklıklar ve akne izleri gibi pek çok soruna karşın ciddi bir çözüm elde ediliyor. Yıllardır cilt üzerinde birikmiş olan bu kusurlar peeling sonrasında büyük ölçüde ortadan kalkmış oluyorlar çünkü peeling sırasında cilde uygulanan kimyasal asitler, cildin üst tabakalarının ciltten ayrılmasını sağlıyorlar ve daha sonra onun yerine gelen tabaka pürüzsüz bir halde oluyor.

Ancak peelingin hücre dolaşımını, yenilenmesini hızlandıran bu yapısı maalesef sarkmalar konusunda pek de etkili değildir ve bu yüzden pek çok kadın operasyon sonrasında hayal kırıklığına uğrayabiliyor. Genel anlamda ciltteki lekeler, çıkıntılar ve çukurlar üzerinde etkili olan peeling, sarkma gibi kusurlarda etkisiz kalsa da hafif kırışıkların biraz daha hafiflemesine imkan tanıyabiliyor.

Bu uygulama sizi iyi değerlendirmiş ve deneyimli bir uzman tarafından gerçekleştirildiğinde herhangi bir zarar ya da yan etki ile karşılaşmanız pek mümkün değil. Fakat uygunsuz uygulamalar sonucunda ciltte uzun vadeli kızarıkların kalması, lekelenmeler, enfeksiyonlar, yara izleri ve akne benzeri yapılar gelişebilirler. Dolayısıyla peeling işlemini kimin nasıl uyguladığı çok önem kazanıyor ve deneyimi yetersiz, merdiven altı tabir edilen güzellik merkezlerinde bu uygulamayı gerçekleştirmekten kaçınmalısınız.

Operasyonun ardından cildiniz üzerinde bir miktar kabuklar oluşacaktır ve bu kabuklara kesinlikle dokunmamak gerekir. Uzman doktorunuz size cildinize özel bir nemlendirici verecektir ve bu nemlendiriciler kullanılırken güneşten uzak kalmaya da dikkat etmek gerekir. İlk günlerde beş güne kadar varan soyulma ve kızarmalar görülürken özellikle derin bir peeling operasyonu yaptırmış olanlarda ciltte gerginlik ve tabaka oluşumları görülebilir. Dolayısıyla telaş etmemek ve sıradışı bir durum ortaya çıktığında uzmanınızı bilgilendirmek yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.