Pazartesi Sendromunu Nasıl Yeneriz

PAZARTESİ SENDROMUNU NASIL YENERİZ?

Yayın Tarihi03 Nisan 2018 | EĞİTİM

Pazartesi sendromu, bilhassa işe gitmek zorunda olanlar için bir zulüm haline gelebiliyor ve henüz haftanın başındayken kötü bir ruh hali, düşük enerji ve moralsizlik ile baş etmemize sebep oluyor. Halbuki haftasonu güzelce dinlendikten sonra Pazartesi gününün olabildiğince enerjik ve moralli olması gerektiği de bir gerçek. Bu nedenle Pazartesi sendromunu nasıl yeneriz diyenler için temel önerileri bir araya getirdik.

Öncelikle, Pazartesi günleri güne nasıl başladığınız, günün geri kalanı için belirleyici olacaktır. Sabah kalktığınızda pencerelerinizi açmalı ve temiz havayı içinize çekmeli, ayrıca sevdiğiniz bir müziği açarak güne keyifli bir başlangıç yapmalısınız. Pek çok kişi evde kahvaltı yapmaz ve yolda bir poğaça yerim diye düşünür ancak güne kahvaltı ile başlamak enerjinizin çok daha yüksek olmasını sağlayacaktır. Hatta vaktiniz varsa kahvaltıdan sonra kısa bir yürüyüş yapabilir ve metabolizmanızın çalışmaya başlamasını sağlayabilirsiniz.

İnsanların moral düzeyi genellikle stres hormonu kortizol tarafından belirlenir ve stres yoğunluğu arttıkça kortizol da artış göstererek hem sağlığı bozar hem de ruh halini daha da etkiler. Bundan kaçınmak için haftasonunu keyifli bir şekilde geçirmelisiniz. Evde pineklemek, işe güce göz atmak ve hiç bir şey yapmadan kötü şeyler düşünmek, maalesef stres düzeyinizin ortadan kalkmasına engel olacaktır. Bu nedenle haftasonlarını iyi değerlendirin ve keyif alabileceğiniz aktiviteler için vakit ayırın. Böylece Pazartesi günü çok daha dinç bir şekilde uyanacağınızı garanti edebiliriz.

Kötü bir beslenme düzenine sahipseniz ve sağlığa zararlı kahve, sigara, alkol gibi maddeleri tüketiyorsanız, maalesef Pazartesi sendromuna yakalanma şansınız çok daha fazla. Bağımlılık yapıcı maddeler kısa vadede size enerji ve moral veriyor gibi görünürler ancak aslında uzun vadede vücudunuzun stresle başa çıkma mekanizmasına ciddi bir zarar verirler. Bu yüzden bunların kullanımına bir son vermeli, ayrıca hazımsızlık gibi moral bozucu sorunlara yol açan besinleri tüketmekten kaçınmalı, sağlıklı besinler tüketmelisiniz.

Düzenli olarak spor yapanların vücutları daha dinçtir ve bunun yanında mutluluk hormonunu daha fazla salgılarlar. Dolayısıyla bilhassa masabaşı işlerde çalışarak devamlı olarak hareketsiz olanlar, bu tip hormonal sorunlarla karşılaşma riskine daha fazla sahipler. Bu sorunun üstesinden gelmek için haftada en az bir kaç gün spor yapmayı unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.