Patrondan Nasıl Zam İstenir

Patrondan Nasıl Zam İstenir?

Bir işte çalışmak işsizlerin en büyük hayali ancak hali hazırda bir iş sahibi olanların derdi ise tabii ki ücretlerinde artış gerçekleşmesi, yani zam almak. Fakat maalesef bazıları çekingenlikten dolayı, bazıları da mevcut koşullardan dolayı zam isteyemiyor, patron da kendiliğinden zam yapmayınca bazen yıllarca aynı maaşa talip olmak gerekiyor. Patrondan nasıl zam istenir sorusunu kendine soranlar için bir kaç ipucumuz da elbette mevcut.

Öncelikle, bir şirkette zam istemeden önce, şirket için artı değer üreten birisi olduğunuzu kanıtlamanız gerektiğini unutmayın. Bu nedenle henüz ilk senenizdeyseniz ve gerçekten iyi bir performans ortaya koymadıysanız, diğer çalışanlarla sürtüşmeleriniz varsa ve beklentileri karşılayamıyorsanız, zam isteyerek şansınızı zorlamayın. Ancak işinizi gerektiğinden de iyi yapıyor, şirketinizin işlerinde yeni yöntemler keşfediyor ve piyasada tanınır hale geliyorsanız, zam istemek için çekinmenin de gereği yok.

Elbette zam istemeden önce doğru zamanlamayı yakalamak da çok önemli. Örneğin şirketin gelirlerinin çok yükselmesinin kutlandığı zamanlar, patronun tüm çalışanlara teşekkür ettiği anlar ve diğer olumlu şeyler, zam için ideal zamanlardır. Bunun yanında, ekonomik kriz zamanları, gelirlerin düştüğü anlar ve patronun da zorda kaldığı günler, zam istemeniz halinde size olumsuz bir bakış atılmasına neden olabilir.

İlla ki zam talebinizi bireysel olarak iletmeniz de gerekmiyor. Her şirkette patrona laf taşımasıyla ünlü bir veya bir kaç çalışan vardır. O çalışanlardan laflarınızı taşımaması için biraz uzak durduğunuzu biliyoruz, ancak kasıtlı olarak zam beklentinize dair onun yakınlarında bir kaç konuşma yapmanız, zam beklentinizin patrona gideceği anlamına gelir. Böylelikle birebir yüzleşmek zorunda kalmadan zam beklentilerinizin gerçekleştiğini de görme ihtimaliniz olacaktır.

Eğer zam talebinizi radikal ve sert bir şekilde aktarmayı planlıyorsanız, ikinci bir planınız da olmak zorunda. Zam almamanız halinde şirketten ayrılacağınızın blöfünü yapıyor, ancak sonrasında kovulmaktan korkuyorsanız, bu blöfe hiç girmemelisiniz. Aksi taktirde işi bırakmazsanız inandırıcılığınız kalmayacaktır veya kovulursanız kendinizi zorda bulabilirsiniz. Bu yüzden her zaman birikmiş paranızı hazır bulundurun ve ek gelirler elde ederek kendinizi garantiye alın.

Tabii ki zam alamamak dünyanın sonu değil. Neden zam alamadığınızı analiz ederek gelecek senelerde daha yüksek gelir elde etme imkanları da yakalayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.