Patlıcan Kızartması Nasıl Yapılır Tarifi

PATLICAN KIZARTMASI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi18 Haziran 2016 | YEMEK TARİFLERİ

Patlıcan kızartması genellikle patates kızartmasının yanında veya diğer yemeklerin yanında sunulur ancak aslında domates sosu, sarmısaklı yoğurt ya da maydanoz gibi diğer malzemeler kullanılarak hazırlanmış olan soslarla birlikte tek olarak da tüketilebiliyor. Sizler için hazırladığımız patlıcan kızartması tarifi ile bu konuda hiç bir sıkıntı yaşamayacağınızdan da emin olabilirsiniz.

Ancak patlıcan kızartması tarifinde patlıcanları kare kare, yuvarlak veya uzun uzun kesmenizin mümkün olduğunu, bu nedenle elinizdeki patlıcanın tipine göre karar vermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan patlıcan kızartmasının nasıl yapıldığını hep birlikte görelim.

Patlıcan Kızartması Malzemeleri

  • Patlıcan (istendiği kadar)
  • Su (bir kase)
  • Un (bir kase)
  • Sıvı yağ (iki su bardağı)
  • Tuz

Patlıcan Kızartması Tarifi

Patlıcanlarımızı kızartmaya hazır hale getirmek için ilk olarak güzelce yıkıyoruz ve ardından alacalı yani çizgi çizgi halde soyarak devam ediyoruz. Hiç soymamak veya tamamen soymak maalesef beklenen tadı almanıza engel olacaktır. Soyduğumuz patlıcanlarımızı çizgiler halinde uzunlamasına yahut yuvarlak yuvarlak enine doğradıktan sonra onları tuzlu bir su içerisine atıyor, bu su içerisinde on beş dakika kadar bekletiyoruz.

Suda beklettiğimiz patlıcanlarımızı bir yayvan tabağa alıyoruz ve üzerlerine güzelce un serptikten sonra biraz da su serperek güzelce ikisini de yemelerini sağlıyoruz. Fakat suyu çok abartmayın yoksa un hamur hamur bir hale gelecektir. Bu hazırladığımız karışımı daha sonra ellerimizle biraz daha yediriyor ve karıştırmaya devam ediyoruz. Eğer iki malzeme de çok az gelirse biraz daha alabilirsiniz çünkü bunlar kullandığınız patlıcan adedine göre değişiyorlar.

Son bir defa patlıcanların üzerine tuz serptikten sonra yeniden harmanlıyoruz ve ardından tavamıza yağımızı koyduktan sonra kızarmasını bekliyoruz. Yağımız kızardıktan sonra içerisine patlıcanlarımızı sığdığı kadar ekliyor, bir tarafları kızardıkça öteki taraflarını çeviriyoruz. Tavadan çıkan patlıcanları ise kağıt havlu serilmiş bir tabak içerisine almayı unutmamalısınız yoksa yağı çok fazla olacaktır.

Yemeğimizi hazırladıktan sonra tabaklara bölüştürebiliriz ancak bu aşamada yoğurtlu sarmısaklı sos hazırlayanların bu malzemeyi direkt olarak patlıcanların üzerine dökmemeleri gerekiyor. Aksi taktirde patlıcanlar yumuşayacaklardır. Bunun yerine tabağın içine kenara koymalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.