Patlıcan Kebabı Nasıl Yapılır Tarifi

PATLICAN KEBABI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi15 Aralık 2013 | YEMEK TARİFLERİ

Patlıcan kebabı oldukça lezzetli Türk mutfağı yemeklerinden bir tanesi ve verdiğiniz ziyafetlerde en çok beğenilebilecekler arasında yer alıyor. Sanıldığı kadar zor olmayan ve özellikle değer verdiğiniz misafirlerinize lezzetli bir alternatif olarak sunabileceğiniz patlıcan kebabının, patlıcanın en iyi kullanımlarından birisi olduğunu da söylemek gerek. Sizin için en kolay şekilde yapımından bahsettiğimiz patlıcan kebabı tarifimize hoşgeldiniz. Dilerseniz için patlıcan kebabı malzemeleri ile yazımıza başlayalım.

Patlıcan Kebabı Malzemeleri

  • Kıyma (bir kilo, az yağlı)
  • Patlıcan (bir buçuk kilo)
  • Sivri biber (beş adet)
  • Domates (beş adet)
  • Su (bir çorba kaşığı)
  • Karabiber
  • Tuz

Patlıcan Kebabı Tarifi

Patlıcanlı kebap tarifimize de hemen geçiş yapalım ve nasıl yapıldığını en hızlı şekilde görelim;

Önceden hazırladığınız kıyma, karabiber, su ve tuzu güzelce karıştırdıktan sonra yoğurmaya başlıyoruz. Gerekli karışıma ulaştığını düşündüğümüzde hemen bir adet domatesimizi rendeleyerek tepsimizin dibine yaymaya başlıyoruz. Bu noktada patlıcanlarımızı doğramaya başlıyoruz ancak kabuklarının kalması gerekiyor. Kalın kalın doğradığımız patlıcanlarımız hazır olduktan sonra kıymamız ile hazırladığımız homojen karışımı ufak amasya elmaları gibi birer top haline getirmemiz gerekiyor.

Daha sonra tepsimizi hazırlamaya devam ediyoruz. Hazırladığımız kıyma ve patlıcanları sırası ile tepsimizin kenarından başlayarak dizmeye başlıyoruz. Ne kadar güzel dizerseniz yemeğiniz o kadar düzenli ve göze hoş görüneceği için bu konuya dikkat etmenizi ve sarmal bir yapı kullanmanızı öneriyoruz.

Patlıcan ve kıymaları güzelce dizdikten sonra hepsinin üzerine dilerseniz halkalı olarak, dilerseniz de parçalı olarak doğradığınız domateslerinizi serpmeye başlayabilirsiniz. Eğer biber tüketiyorsanız güzel bir acı vermesi için sivri biberlerinizi da bu aşamada kebabın üzerine dizmeye başlayabilirsiniz.

Tepsimizi önceden ısıtılmış fırınımıza yerleştirmeye başlayabiliriz fakat ilk olarak çok sıcak bir şekilde pişirmemenizi öneriyoruz. Orta karar bir sıcaklıkta pişirmeye başladığınız tepsinizi, bir süre sonra daha yüksek bir sıcaklığa getirirseniz daha lezzetli bir sonuç elde edebilirsiniz. Bazen üste ektiğimiz domates ve biberler gereğinden fazla pişebiliyorlar. Bunu önlemek için tepsinin üzerine dizeceğiniz bir alüminyum folyo yeterli olacaktır. Kesinlikle kebabın daha sulu pişmesi için su eklememeli ve domateslerin suyuyla birlikte pişmesini sağlamalısınız.

Ana yemek olarak ziyaretçilerinize sunabileceğiniz patlıcan kebabının ardından tatlı tariflerimizden bir tanesini de deneyebilir ve misafirlerinize sunabilirsiniz.

One Response to PATLICAN KEBABI NASIL YAPILIR TARİFİ

  1. patlıcan kebabı tarifi diyor ki:

    çoook beyendim elinize sağlık yemekleriniz bir harika

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.