Patatesli Hamsi Buğulama Nasıl Yapılır Tarifi

PATATESLİ HAMSİ BUĞULAMA NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi08 Şubat 2014 | YEMEK TARİFLERİ

Hamsinin karadeniz yöremizde olduğu kadar ülkenin her yerinde de çok sevildiği ve aynı zamanda bilhassa kış mevsiminde yenilebilecek en ekonomik balıklardan bir tanesi olduğu bir gerçek. Hem lezzetli yapısı, hem kolay temizlenebilmesi ve tüketilebilmesi nedeniyle beğenilen ve en çok tüketilen balıklardan olan hamsiyi yapmak için birden fazla yol bulunuyor ve bunlardan bir tanesi de patatesli hamsi buğulama. Hem ana yemek olarak tüketebileceğiniz, hem de içkinizin yanında güzel bir meze olabilecek olan hamsi buğulamayı size en iyi tat verecek şekilde hazırlamaya çalıştık. Lafı çok dolandırmadan hemen tarifimize başlayalım.

Patatesli hamsi buğulama malzemeleri

  • Patates (iki adet)
  • Hamsi (bir kilogram)
  • Sarımsak (iki diş, sarımsak sevmezseniz kullanmayabilirsiniz)
  • Soğan (iki adet)
  • Su (yarım su bardağı)
  • Domates (iki adet)
  • Karabiber
  • Maydanoz (bir kaç tutam)
  • Sıvı yağ (biraz)
  • Tuz (istediğiniz kadar)

Patatesli hamsi buğulama tarifi

Normalde hamsi yemeklerinin genelinde hamsinin kılçıkları pek temizlenmez ancak bu defa kılçıklar biraz hissedilebileceği için hamsimizi temizlerken onları da güzelce çıkarıyoruz ve daha sonra hamsilerimizi siyah suları tamamen yok olana kadar yıkıyoruz. Yıkama işleminin ardından biraz süzgeç üzerinde bırakarak sularını akıtmalarını da tabii ki unutmuyoruz. Bir yandan hamsilerimizin suyu süzülürken, diğer yandan soğanlarımızı ve patateslerimizi yıkıyoruz. Yıkadıktan sonra kabuklarını da soyuyor ve dilim dilin olacak şekilde doğruyoruz. Dilimler çok ince olursa fazla, kalın olursa az pişecekleri için orta karar bir şey yapmayı unutmamalısınız.

Daha sonra tercihen dibi yapışmayacak bir yapıya sahip olan tencerelerimizden bir tanesini seçmemiz ve birazcık ayçiçek yağımızı dibine sürmemiz gerekiyor. Yağımızı da tencereye ekledikten sonra patateslerimizi tencerenin dibine ekliyor, üstüne soğanları diziyor ve daha sonra da hamsilerimizi ve yine dilim dilim doğradığımız domateslerimizi de en üste yerleştirmeliyiz. Böylece pişme sıralarına göre en uygun şekilde malzemelerimiz tenceredeki yerlerini alacaklardır.

Tercihen yine bir limonu alarak ince ince doğrayabilir ve en son katman olarak malzemelerin üzerine yerleştirebilirsiniz yahut limonu yemek piştikten sonra yerken de üzerine sıkabilirsiniz. Her şey tamam olduğunda önceden hazırladığınız yarım bardak suyumuzu ve tuz, karabiber gibi baharatlarımızı da ekleme zamanımız geldi. Bu malzemelerin hamsilerin üzerinde eşit bir şekilde gezdirerek dökmeyi unutmayın.

Tencerenizi ocağa koyduktan sonra orta ateşte pişirmeye başlayabilir ve su kaynadıktan sonra maydanozlarınızı da ekleyebilir ve daha sonra altını kısık ateşte tutarak bir yarım saat daha pişirmeye devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.