Parlak Cilt İçin Yapılması Gerekenler

PARLAK CİLT İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Cildimizin her zaman parlak, sağlıklı, ışıltılı ve canlı görünmesini seviyoruz ancak maalesef günlük yaşamda karşımıza çıkan pek çok zorluk bu güzel görünümü kaybetmemize neden oluyor. Dışarıdaki güneş, rüzgar, kirlilik ve bunun yanında tükettiğimiz besinlerdeki zararlı maddeler, alkol, sigara gibi ürünler maalesef cildin ciddi anlamda düşmanı. Buna bir de ilerleyen yaşla birlikte kendini yenileme kabiliyetini kaybeden hücrelerimizi eklediğimizde, parlak bir cilt için yapılması gerekenler çok daha fazla önem kazanıyorlar.

Cildin en önemli tamamlayıcısı nemdir ve pek çok kadın maalesef nem konusuna yeterince ehemmiyet göstermediği için cildinin solgun görünmesine mahkum oluyor. Özellikle makyaj yapanlar, makyaj ürünlerindeki nem desteğinin ciltleri için yeterli olacağına inanıyorlar ancak bu maalesef doğru değil. Makyajınızından önce nemlendiricinizi uygulamanız ve emmesini beklemeniz, cildinizin gün boyunca canlı kalmasına yardımcı olacaktır. Fakat cilt tipinize uygun olan özel nemlendiriciyi keşfetmeyi de unutmayın. Herkes aynı nemlendiriciyi kullanmaya eğilimli ancak her bir birey için aslında uygun olan tek bir nemlendirici var.

Fakat çok fazla parlayan, fazla aydınlık ve yağlı görünen bir cildi de istemiyoruz. Bunun için üretilmiş olan transparan pudralardan faydalanabilir ve böylece parlaklığı biraz kısabiliriz. Ancak bu ürünleri bütün yüzünüze değil, sadece çok fazla parlaklıkla öne çıkan yerlere kısmi olarak uygulamanız gerekli.

Elbette parlak bir cilt için bu iki çözüm günlük bir çare sağlıyor ancak uzun vadeli sağlıklı cildi yakalamak için doğru bir hayat tarzı benimsemek gerekli. Cildinizin en iyi şekilde beslenebilmesi ve kendini koruyabilmesi için şu maddelere dikkat etmek gerekiyor:

  • Sağlıklı beslenme
  • Düzenli spor
  • Kaliteli uyku
  • Stresten uzak bir yaşam
  • Bol bol su içmek

Ayrıca dışarıya çıkıldığında cildi dış faktörlerden korumak çok önemli. Bu yüzden güneşten koruma kreminizi düzenli olarak uygulamalı, gerekliyse kışın şal gibi şeylerle yüzünüzü korurken yazın ise şapkalar ve kıyafetler ile güneşten korunmalı. Rüzgar, güneş, sıcak, soğuk gibi faktörlerin cildin solgunluğunu arttırdığı ve bu nedenle erken yaşlanmaya neden olduğu biliniyor. Unutmayın ki cildimizin kendi parıltısı en güzeli ve onu korumak da bizim elimizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.