Parasız Mutluluk Olur mu

PARASIZ MUTLULUK OLUR MU?

Mutlu olmak hayattaki en zor şeylerden bir tanesi. Zira günlük hayatta karşılaştığımız sorunlar, hayat tarzımız, maddi gelirimiz, yetiştirilme şeklimiz, diğer insanların tavırları, hedefler ve kötü sonuçlar gibi pek çok konu maalesef mutluluğu baltalamak için orada duruyor ve akıllara gelen en büyük sorulardan bir tanesi de elbette parasız mutluluk olur mu sorusu. Sizler için olur mu olmaz mı biraz değerlendirmeye çalıştık.

Parasızlıktan anladığınız lüks harcamalar yapamamak, lüks evlerde oturmamak, lüks arabalara binememek gibi genellikle lüks olan şeylerden uzak kalmak ise, evet parasız mutluluk olmaz diyebiliriz. Zira insanların lükse olan ihtiyaçları, aslında bir ihtiyaç değil, alışkanlıktır ve bundan kurtulmadığınız sürece mutlu olmanız mümkün değil. Elbette ki imkanı olanlar kendilerine belli lüksleri alışkanlık edinebilir ve maddiyatlarını kullanabilirler ancak tüm bir hayat zevkini, hayat mutluluğunu sadece lüks tüketimin verdiği keyfe bağlamak, maalesef uzun vadede mutsuzluk getirecektir.

Dolayısıyla öncelikle mutlu olmamızı sağlayan temel etkenlere bir göz atmamız gerekiyor. Yanlış anlaşılmasın, pek çok insan mutlu veya mutsuz olmadan, çok az bir parayla hayatını idame ettirmek zorunda kalıyor. Fakat bizim konumuz nötr bir şekilde hayatı izlemek değil, mutlu olmak. Dolayısıyla bizi mutlu edecek şeylerin kararını doğru bir şekilde vermek çok önemli.

Maalesef ülkemizde insanların kendilerini keşfetme ve yeteneklerini değerlendirme oranı oldukça düşük olduğu için, kendilerini neyin mutlu edeceğini de bilemiyor ve mutlu olamıyorlar. Halbuki sokakta görülen herhangi bir adamın içinde gizli bir ahşap oymacısı yatıyor olabilir, bir diğeri müziğe yetenekli olabilir, bambaşka birisi ise bitkilerle uğraşmaktan keyif alıyor olabilir. İşte parasız mutluluğun veya en azından cüzi bir miktar parayla mutluluğun temeli, yeteneğiniz olan ve yapmaktan keyif alacağınız şeyi bulmaktan geçiyor.

Neredeyse herkesin bir yeteneği veya bir ilgi alanına sahip olma potansiyelinin bulunması, mutluluğu kolayca erişilebilir bir hale getirebiliyor. Tek yapmanız gereken gerekirse bir kaç farklı alanda denemeler yapmak ve oluşturduğunuz eserin sizi ne kadar tatmin ettiğini göz önüne almak. Lakin bir anda başarılı olmayı da ummayın, çünkü her yeteneğin rafine edilmek ve ilerlemek için bir zamana ihtiyacı var.

Mutluluk satın alabildikleriniz değil, üretebildiklerinizdir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.