Paranoyak Nedir, Paranoyak Mısınız

PARANOYAK NEDİR, PARANOYAK MISINIZ

Paranoya temel olarak aşırı telaşlanma, endişelenme ve korku ile tanımlanan ve mantığa uymayan kuruntularla anlaşılabilen klinik rahatsızlıklardan bir tanesi. Her ne kadar çok uç noktalarda olmadıkça toplumsal olarak herhangi bir ciddi rahatsızlığa, zarara sebep olmasa da kişinin kendisine hayatı zindan etme özelliğine de sahip bir psikolojik rahatsızlık.

Günlük paranoyalar arasında çevrenizdeki insanların düşman olduğuna ve size zarar vereceklerine inanmak, sık ve hızlı adımlarla yürümek, ufak gürültü ve seslerden fazla endişelenmek gibi hayatınızın rutinini bozabilecek ve sosyal ilişkilerinizde sorunlar çıkarabilecek bu gibi durumlar yer alıyor.

Asılsız düşünce ve kuruntuların yol açtığı paranoyanın etkilerinden kurtulabilmek için öncelikle sahip olduğunuz bu kuruntuların üzerine gitmeniz faydalı olacaktır. Ancak bunu gerçekleştirmek için birdenbire hayatınızda yoğun değişiklikler yapmak yerine hafif dozlarla sosyal çevrenizde daha aktif hale gelmek, size korku veren şeyleri yavaş yavaş yapmaya çalışmak gibi size özgüveninizi geri kazandıracak temel aktiviteleri gerçekleştirmeye çalışın.

Birdenbire yapmaya çalışabileceğiniz büyük değişikliklerin paranoya durumunuzu daha da derinleştirmesi mümkün olduğundan dolayı kendinizi yeni koşullara adım adım alıştırmanız çok önemli.

Ayrıca gerekli durumlarda uzman sağlık görevlilerinden destek almanın utanç verici bir durum olmadığını da anlamanız gerekiyor. Tedaviyi reddeden paranoyak hastaların maalesef doktorlar tarafından tedavi edilebilme ihtimali de çok daha az oluyor. Hem hasta ham de doktorun bu konuda karşılıklı olarak güven içerisinde çalışması gerekiyor.

Ayrıca teknolojik gelişmeler nedeniyle günlük hayatta çok daha azalan sosyalleşme ihtiyacı ve iletişimin kayıt altına alınabilmesi gibi bazı modern dünya gerçekleri de paranoya sahibi hastaların tedavilerinin zorlaşmasına sebep oluyor.

Eğer paranoya haliniz hayatınızı etkilemeye başladı diye düşünüyor ve bunun için çıkış yolları arıyorsanız bahsettiğimiz ufak adımlarla korkularınızın üstüne gitmeye çalışın. Ancak bu konuda çıkmaza girdiğinizi düşündüğünüz an uzmanlarla görüşmeyi de ihmal etmeyin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.