Para Yönetimi Nedir, Nasıl Yapılır

PARA YÖNETİMİ NEDİR, NASIL YAPILIR?

Para yönetimini genellikle hep şirketlerin yapması gereken bir şey gibi düşünürüz ve kendi ekonomimizde bu kadar detaylı bir yönetime ihtiyaç olmadığına inanırız. Ancak bu pek de doğru bir düşünce sayılmaz çünkü şirketlerin kötü para yönetimi neticesinde iflas etmeleri ve sahiplerinin şirketle bağlarını kopartmaları mümkünken, kendi ekonomimiz iflas ettiğinde maalesef tüm borçlar kurtulamayacağımız bir şekilde üstümüze yığılır. Dolayısıyla para yönetimi nedir, nasıl yapılır sorusu her zamankinden daha fazla önem kazanıyor.

Bütçe Yapmayı Sakın Unutmayın

Kendi ekonominizin muhasebesini tutmaya bir an önce başlamalısınız. Maalesef pek çok kişi, gelir giderlerinin kaydını tutamadığı için uzun vadede kendini bir anda borç batağı içerisinde bulabiliyor. Bütçe yapmak için kağıt kalem kullanabileceğiniz gibi, mobil cihazlar için hazırlanmış olan kişisel finans ve bütçeleme uygulamalarından da faydalanabilirsiniz. Tabii ki eşiyle birlikte olanlar, genel bir aile bütçesi yaparak daha iyi ekonomi yönetimi sağlayabilirler.

Para Harcamak Keyifli Değildir

Canınız sıkıldığında çıkayım da biraz para harcayayım diyorsanız ve mutlu olmaya çalışıyorsanız, para yönetiminizi yanlış temeller üzerine şekillendirmişsiniz demektir. Amacınız para harcamak değil, parayı bilinçli bir şekilde harcamak olmalı. Dolayısıyla mantıklı ve ihtiyaç çerçevesindeki bir tüketim anlayışı hedefinize daha uygun olacaktır. Aksi taktirde parayı yönetmek değil, sadece harcamak mümkün olur.

Yatırım ve Birikimler

Para yönetimi sadece gelir ve giderlerinizi ölçmek değildir. Birikim yapmak, bu birikimleri yatırımlarla değerlendirmek ve yerli yerince harcamak da bu işe dahil. Dolayısıyla biriktirdiğiniz tasarruflarınızı size uygun yatırım araçlarında değerlendirebilir, bu yatırım araçlarındaki varlıklarınızı da düzenli olarak bütçenize dahil edebilirsiniz.

Kredi Kartı da Bütçeye Dahil

Kredi kartı sanki ücretsiz bir şeyler alıyormuşsunuz etkisi yaratabilen güçlü bir harcama aracı. Ancak harcamalarınızda kredi kartınızla yaptıklarınızı da bulundurmalı, böylece bütçenizin dengesini sağlamalısınız. Aksi taktirde sadece nakit harcamaları bütçeye katmak, bir süre sonra asgari ödemelerinizi yapmanızı bile imkansız hale getirecektir.

Tüm Aile Dahil Olmalı

Para yönetimi yaparken, tüm aile bireylerinin bu bütçeye dahil olması gerektiği unutulmamalı. Eşiniz, çocuklarınız ve diğer aile bireyleri bu ev ekonomisi ölçümüne katılmazlarsa, maalesef harcama ve kazançların dengesini tutturmak yine mümkün olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.