Para Tasarrufu Yapmanın Yolları

PARA TASARRUFU YAPMANIN YOLLARI

Yayın Tarihi31 Mart 2018 | EĞİTİM

Para tasarrufu yapmanın yolları aslında o kadar da karmaşık değil. Ancak maalesef pek çok kişinin kendinde bu iradeyi bulamaması, işlerin biraz daha karışmasına neden oluyor. Zira parayı korumak ve onu harcamadan tutabilmek, zaman zaman büyük bir sabır gerektiriyor ve günümüzün tüketim kültürü bu işi daha da zor hale getiriyor. Sizler için en kolay uygulanabilir yöntemlere biraz değinmeye karar verdik.

Elektrikli Eşyaları Kapatın

Boş yere açık duran televizyon, kullanılmadan bekleyen bilgisayar, kışın yüksek soğutmada bırakılan buzdolabı, boş odalarda açık duran lambalar gibi pek çok konu, maalesef tasarruf yapmanızın önündeki engeller arasında. Üç kuruş faturadan kıssak ne olacak demeyin, bilhassa büyük evlerde ve kalabalık ailelerde, gereksiz elektrikli eşyaların açık bırakılması yüzlerce liraya varan farklar yaratabiliyor ve bu durum seneye vurulduğunda binlerce liralık tasarruf olarak size geri dönüyor.

Alışverişi Sınırlayın

AVM’lere gittiğinizde kendinizi durdurmakta zorlanıyor musunuz? O halde AVM’de bir ürün beğenin ve bu ürünü 30 gün içerisinde alacağınıza dair kendinize bir söz verin, hatta bunu takviminize kaydedin. 30 gün sonra hala o ürünü almak için büyük bir isteğiniz varsa alın, fakat içinizde o istek kalmadıysa ürünü gerçekten o kadar tutkuyla istememişsiniz demektir.

Çocuklara Tasarrufu Gösterin

Maalesef pek çok anne baba, çocuğunu memnun edebilmek için onların istediği her şeyi almaya çalışıyor, her gitmek istediği yere onu götürüyor. Halbuki biraz daha tatminkar ve parasız bir hayatın mümkün olduğunu ona gösterebilmek için içi dolu aktivitelerle onları eğlendirebilirsiniz. Her eğlencenin oyuncaklarla olmadığını, bazen de oyunun niteliğinin önemli olduğunu unutmayın.

Fast Food’a Bir Son Verin

Fast food ürünleri çok sevdiğinizi biliyoruz. Ancak bu yemekler hem sağlıksızlar, hem pahalılar hem de kısa süreli bir doygunluk sağlıyorlar. Yani aslında beslenmek için belli başlı kriterlerin hiç birisini karşılamıyorlar ve tam anlamıyla bir israf olarak karşımıza çıkıyorlar. İlla ki fast food benzeri ürünler yemek istiyorsanız, bunların pek çoğunu zaten evinizde kendi çabanızla hazırlayabilirsiniz.

Kötü Alışkanlıklara Son

Sigara, içki, uyuşturucu gibi bağımlılık yapıcı maddeler, maalesef hem sağlığınız hem de cebiniz için kötü. Bunlara verilen paralarla kendinize pek çok şey alabilir, parayı kenara atarak tasarruf yapabilir, hatta altınıza bir otomobil bile çekebilirsiniz. Pek çok kişinin her ay yüzlerce lirayı bu tip ürünlere verdiğinin farkında olun.

Otomobilde Tutkunuzu Sınırlayın

Yüksek beygirli, tipi güzel ve hız yapacak bir otomobil herkesin hoşuna gider. Ancak piyasada sorunsuzluğu ile nam salmış ve çok az yakıt tüketen pek çok otomobil markası da mevcut. Bu markalara yönelerek uzun vadede pek çok masraftan kurtulabilir, ulaşım ihtiyacınızdan büyük oranda tasarruf yapabilirsiniz. Hatta gerekmedikçe otomobili evin önünde bırakabilir, toplu taşımadan faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.