Para Harcamadan Duramıyorum, Ne Yapmalıyım

PARA HARCAMADAN DURAMIYORUM, NE YAPMALIYIM?

Yayın Tarihi14 Şubat 2017 | EĞİTİM

Para harcamak maalesef hayatın gerekliliklerinden bir tanesi ancak bazıları bu işi o kadar abartabiliyor ki, harcama yapmadan duramaz bir hale geliyorlar. Fakat parayı ihtiyaçlarımız için harcamamız gerekse de, her zaman ufak bir kısmını da yatırıma ayırarak geleceğimizi garanti altına almak gerekiyor. Para harcamadan duramıyorum diyenler ise maalesef bu büyük fırsatı kaçırıyor, genellikle kazandıklarından da fazla harcayarak kendilerini borç içerisinde buluyorlar.

Harcama yapmadan duramayanların kendilerine sormaları gereken ilk soru, satın aldıkları ürün ve hizmete gerçekten ihtiyaç duyup duymadıkları. Pek çok insan, alışverişin keyfinden dolayı ihtiyaçlarının oldukça dışına çıkıyor ve para harcamanın kendisini çok eğlendirici bulabiliyor. Halbuki yapılan araştırmalar, satın alma kaynaklı mutlulukların genellikle çok kısa sürdüğünü, esas mutluluğun insanın bir şeyler üretmesiyle birlikte ortaya çıktığını gösteriyor.

Harcamalarınızı sınırlayabilmek için aldığınız ürünlerin fişlerini de saklayabilir, her ay sonunda o ayki harcamaların fişlerini yeniden gözden geçirebilirsiniz. Böylelikle ay sonunda aslında gereksiz ne kadar çok harcama yaptığınızı görme ve bundan pişman olma şansınız da artacaktır. Paranın küçük miktarlar halinde çıkması pek çok kişiyi rahatsız etmezken, bu küçük miktarların ne kadar büyük bir toplama denk geldiğini görmek genelde oldukça etkileyici bir izlenim bırakabiliyor.

Para harcamadan duramıyorsanız en azından aldığınız ürünlerin maliyetlerini düşürerek biraz tasarruf yapmayı da deneyebilirsiniz. Bir şeyi almadan önce o ürünün internetteki farklı sitelerdeki fiyatlarını gözden geçirebilir, fiyat karşılaştırma sitelerinden faydalanabilir ve o ürünü sadece kampanyaya girdiği zaman almayı deneyebilirsiniz. Böylelikle en azından harcamalarınızın daha makul düzeylere düşme ihtimali var.

Kredi kartları da harcama dürtüsünü körükleyen etkenler arasında. Eğer günlük yaşantınız için aldığınız maaş yeterliyse ve illa ki karttan borçlanmaya ihtiyacınız yoksa, kartınızı kapamayı deneyin. Yanınızda kartınız olmadığında ve her ödemeyi cebinizdeki paradan yapmanız gerektiğinde, aslında ne kadar parayı alışverişe harcadığınızı farkedeceksiniz ve bu durum biraz moralinizi bozacak. Fakat bozulan moraliniz muhtemelen harcama yapmanıza da engel olacak.

Elbette aylık bir gelir gider dengesi oluşturmak ve bunu bütçe planlaması şeklinde yapmak da harcamalarınızı düzene sokacaktır. Pek çok kişi, gelir gider dengesini detaylı incelediği zaman yaptığı harcamalara bir son vermek için gereken motivasyonu kazanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.