Pane Patlıcan Kızartması Nasıl Yapılır Tarifi

PANE PATLICAN KIZARTMASI NASIL YAPILIR TARİFİ

Pane patlıcan kızartması veya ülkemizdeki bir diğer adıyla unlu patlıcan kızartması, evlerinizde hazırlayabileceğiniz en lezzetli patlıcan tarifleri arasında bulunuyor ve patlıcanın bilhassa çocuklar tarafından pek sevilmediğini dikkate alırsak, pane patlıcan ile bu önyargının üzerinden de kolayca gelebilirsiniz. Hem aileniz için güzel bir kahvaltılık olarak hem de misafirleriniz için yemek öncesinde bir aperatif olarak sunabileceğiniz pane patlıcan, hoş kokuların evinize yayılmasını sağlayacak.

Oldukça az malzeme ile hazırlanan ve bu masrafsızlığına karşı iyi bir doyurucu olabilen unlu patlıcan kızartmamızı süslerken biraz kendi keyfinize göre davranabilirsiniz.

Pane Patlıcan Kızartması Malzemeleri

  • Patlıcan (iki adet)
  • Un (üç yemek kaşığı)
  • Yumurta (iki adet)
  • Tuz
  • Kabartma tozu (yarım paket)

Pane Patlıcan Kızartması Tarifi

Pane patlıcanımızı yapmaya başlarken ilk olarak patlıcanlarımızı alacalı bir şekilde soyuyoruz ve ardından yaklaşık olarak bir parmak kalınlığında yuvarlak şekilde doğruyoruz. Çok kalın olmasını sevmeyenler tabii ki daha ince bir patlıcan kesimi de yapabilirler. Bunun ardından patlıcanlarımızı tuz koyduğumuz soğuk su içerisinde bekletiyor ve içerisindeki kötü tat veren maddelerin çıkmasını sağlıyoruz. Bunu yapmazsanız patlıcanlarınız biraz acı bir tada sahip olacaktır.

Patlıcanlarımız suda beklerken artık bir kap içerisine iki tane yumurtamızı, unumuzu, kabartma tozumuzu ekliyoruz ve tüm malzemeleri tamamen birbirlerine karışana kadar güzelce karıştırarak devam ediyoruz. Karışımımız hazır olduğunda patlıcanlarımızı tuzlu suyun içerisinden alıyor, tercihen bir kağıt havlu üzerine yerleştirerek sularının akmasını sağlıyoruz.

Sudan arınan patlıcanlarımızı artık hazırladığımız yumurtalı karışımın içerisine banabilir ve güzelce kaplanmalarını sağlayabiliriz. Patlıcanlarımızın bulanması tamamlandıktan sonra tavamıza yağımızı koyuyor ve ısıtıyoruz. Yağımız hazır olduğunda içerisine tavamızın aldığı kadar patlıcanı yerleştirebiliriz. Ancak pişirme esnasında her yanının eşit pişmesi için üstte kalan patlıcanları ara ara çevirmeyi unutmayın.

Pişen patlıcanlarımızı yağdan alıyoruz ve fazla yağlarının emilmesi için kağıt havlu serili bir geniş tabağın içerisine diziyoruz. Patlıcanlarımız hazır olduktan sonra tek yapmamız gereken servis tabağımıza aktarmak ve üstlerini biberli yoğurt, sarımsaklı yoğurt veya domates sosu gibi soslar kullanarak güzelce süslemek. Şimdiden herkese çok afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.