Pancarlı Kek Nasıl Yapılır Tarifi

PANCARLI KEK NASIL YAPILIR TARİFİ?

Kek yapmayı, aslında kek yemeyi çok seviyoruz. Zira çayın yanında daha güzel giden bir tatlı bulunmuyor ve keklerin hafif yapıları, sade tatları ve kolay hazırlanma süreleri, onları çok avantajlı hale getiriyor. Ancak devamlı aynı tipte kekler yapmaktan sıkılanların alternatif tariflere de göz attıkları bir gerçek. Pancarlı kek nasıl yapılır yazımızı da sizler için bu nedenle hazırladık. Eğer artık misafirleriniz ve aileniz için biraz daha değişik tarifler yapma peşindeyseniz, pancarlı kek tam olarak size göre denilebilir. Lafı daha fazla uzatmadan hemen malzemelerimiz ve talimatlarımız ile devam edelim.

Pancarlı Kek Malzemeleri

  • Pancar (iki su bardağı, haşlanmış)
  • Şeker (bir su bardağı)
  • Yumurta (üç adet)
  • Un (iki su bardağı)
  • Kabartma tozu (bir paket)
  • Süt (dörtte bir su bardağı)
  • Sıvı yağ (dörtte üç su bardağı)
  • Soğuk süt (bir çay bardağı)
  • Krem şanti (bir paket)

Pancarlı Kek Nasıl Yapılır?

Pancarlı kekimizi yapmaya başlarken ilk olarak pancarlarımızı haşlıyoruz ve daha sonra bir blender içerisine atarak güzelce püre haline gelmesini sağlıyoruz. Püre haline gelmiş pancarlarımızın en sonunda yaklaşık olarak iki su bardağı haline gelmiş olmaları gerekiyor. Bu nedenle malzemeler içerisinde iki su bardağı olarak belirttik. Ne kadar pancar kullanacağınızı elinizdeki pancarların boyutlarına göre siz belirlemelisiniz.

Şimdi yumurtamızı ve şekerimizi bir kap içerisine alıyoruz, iki malzemeyi güzelce çırpıyor ve kabarmasını sağlıyoruz. Ardından unumuzu ve kabartma tozumuzu başka bir kaba koyuyor, yumurta karışımımızı unlu karışım içerisine karıştırarak üç seferde ekliyoruz. Tüm karışımın birbirine homojen bir şekilde geçmesi gerektiğini unutmayın. En son pancarlarımızı da karışıma ekliyor ve yeniden her şeyin birbirine güzelce karıştığından emin oluyoruz.

Şimdi kek harcımızı unladığımız kek kalıbımıza döküyor ve yarım saat civarında 165 derecede pişiriyoruz. Dilerseniz bir kürdan kullanarak pişip pişmediğini kontrol edebilir, bir beş dakika kadar daha pişirebilirsiniz. Kekimiz hazır olduğunda onu kenara koyuyor ve soğumasını bekliyoruz.

Bu arada toz krem şantimizi soğuk sütle birlikte çırpıyoruz ve kabartıyoruz. Kekimizi kalıbından çıkarttıktan sonra kremamızla güzelce süslüyor ve misafirlerimize sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.