Pancar Turşusu Nasıl Yapılır Tarifi

PANCAR TURŞUSU NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi04 Mart 2017 | YEMEK TARİFLERİ

Turşular Türk mutfağının en önemli öğeleri arasında yer alıyorlar ancak genç nesillerin turşular bakımından yeteri kadar bilgi sahibi olmadığı da bir gerçek. Zira artık turşulara marketlerden ulaşmak veya hazır yapılmış şekilde almak mümkün. Ancak hiç bir şey evde hazırlanan bir turşunun tadını veremez ve bu nedenle pancar turşusu nasıl yapılır tarifimiz ile sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız. Pancar son senelerde antioksidan özellikleri nedeniyle ön plana çıkan sebzeler arasında bulunuyor ve pancar kullanarak bir şeyler yapmak da oldukça popüler oldu.

Pancar Turşusu Malzemeleri

  • Pancar (bir buçuk kilo)
  • Sirke (dörtte üç su bardağı, üzüm)
  • Soğan (iki adet, kırmızı)
  • Sarımsak (dört diş)
  • Kaya tuzu (iki yemek kaşığı)
  • Karabiber (bir tatlı kaşığı)
  • Kişniş tohumu (bir yemek kaşığı)

Pancar Turşusu Nasıl Yapılır Tarifi

Pancar turşumuzu yapmaya başlarken ilk olarak pancarlarımızı bol su içerisinde yıkıyoruz ve daha sonra kabuklarını olabildiğince ince bir şekilde soyuyoruz. Kabukları soyarken pancarın etinden çok fazla almamaya da dikkat etmelisiniz. Bunun ardından pancarlarımızı halka halka şeklinde dilimliyoruz ve soğanlarımızı da yarım ay şeklinde keserek devam ediyoruz. Sarımsakları ise doğramıyoruz ve sadece bütün olacak şekilde kabuklarını alıyoruz.

Pancarlarımızı bir tencere içerisine alıyor ve üzerini geçecek kadar su ekledikten sonra yüksek ateşte kaynamaya bırakıyor, kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşe alarak on dakika kadar haşlıyoruz. Pancarlarımız tam olarak yumuşacık olmamalı ve haşlanma bittikten sonra onları bir kevgir yardımı ile kenara alıyoruz ve suyunu kesinlikle boşa vermiyoruz.

Tencerede kalan haşlama suyunun yarısını alıyor ve içerisine kaya tuzu ile üzüm sirkesini ekliyor, güzelce karıştırıyoruz. Haşlanmış pancarlarımızı ise cam kavanozumuza alıyor, kırmızı soğan ve sarımsaklarımızı da pancarların aralarına ekliyoruz. Ardından da kişniş tohumu ve karabiberimizi de ekleyerek devam ediyoruz.

Kavanozda hazırlanmış olan bu karışımın üzerine tuzlu sirkeli suyumuzu da ekliyor, kapağını sıkı bir şekilde kapatıyoruz. Eğer su yeterli gelmezse haşlama suyunun geri kalanından da biraz ekleme yapabilirsiniz. Kapak kapandıktan sonra kavanozu ters koyup bir kaç saat de o şekilde bekletmelisiniz.

Pancar turşumuzu güneş almayan bir yerde bir hafta kadar beklettikten sonra artık yenebilir olacaktır ancak ideal tat için daha uzun süre de bekletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.