Pancar Cipsi Nasıl Yapılı Tarifi

PANCAR CİPSİ NASIL YAPILIR TARİFİ

Cips tüketimi ülkemizde 90’lı yıllardan bu yana giderek artış gösteriyor ve maalesef özellikle gençler sağlıkları için zararlı olan bu atıştırmalığı maalesef çok fazla tüketiyorlar. Zira sanayi tipi olarak hazırlanmış olan cipsler hem cildin bozulmasına neden oluyorlar hem de içlerine katılan lezzet verici katkı maddeleri nedeniyle gelecek yıllardaki hastalıkların da bir sebebi oluyorlar. Zira vücudumuza zararlı olan maddeler genellikle verdikleri tahribatı uzun vadeli tüketim sonucunda verebiliyorlar. Dolayısıyla evde cips yapmak büyük bir önem kazanıyor ancak cipsi patates yerine çok daha sağlıklı şeylerden imal etmeniz ve çocuklarınızı sevindirmeniz mümkün. Tabii ki televizyon karşısında cips yemeyi sevenler için de pancar cipsi tarifi hazır. Pancar cipsi evde hazırlayabileceğiniz en lezzetli ve sağlıklı cips tercihleri arasında bulunuyor.

Pancar Cipsi Malzemeleri

  • Pancar (üç adet)
  • Deniz tuzu (bir tatlı kaşığı, aktarlarda mevcut)
  • Zeytinyağı (beş yemek kaşığı)
  • Sarımsak (bir diş)
  • Beyaz biber (bir çay kaşığı, aktarlarda mevcut)

Pancar Cipsi Tarifi

Pancar cipsimizi hazırlayabilmek için bir mandolin rendeye ihtiyacınız var. Bu rende ise sebzelerin yuvarlak ancak ince bir şekilde rendelenmesine imkan tanıyor. Dolayısıyla ilk olarak bir milyoncuları gezerek bu rendelerden edinmeyi unutmayın. Bazı blenderların rendeleme uçlarında uzun ve yay gibi bir görünüme sahip olan rende kısmı bulunuyor ve işte bu da tam olarak mandolin rende dediğimiz işlevi görüyor.

Pancar cipsimiz için ilk olarak fırınımızı 200 dereceye ayarlıyor ve güzelce ısınmasını sağlıyoruz. Fırınımız ısınma aşamasındayken ilk olarak pancarlarımızın kabuğunu soyuyoruz ve daha sonra rendemizi kullanarak onları olabildiğince ince bir şekilde rendeliyoruz. Eğer pancarlar rendenizden daha büyük boyutlardaysa onları ikiye bölerek de kullanabilirsiniz ancak ufak pancarlar için bu kadar uğraşmaya gerek yok.

Daha sonra pancarları bir kaseye alıyoruz ve beyaz biber, zeytinyağı ve sarımsak ile hazırladığımız sosla güzelce harmanlıyor, bu sos içerisinde on dakika kadar bekletiyoruz.

Fırın tepsimize yağlı kağıt serdikten sonra pancar dilimlerini birbirinden ayrı olacak şekilde diziyor, on beş ila yirmi dakika arası pişiriyoruz. Sürenin sonunda kapağı açık bir şekilde beş dakika kadar daha pişirebilirsiniz. Fırından aldığınız pancar cipslerini deniz tuzu ile harmanlamak güzel bir tat elde etmenizi sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.