Özgeçmiş Nasıl Yazılır

ÖZGEÇMİŞ NASIL YAZILIR?

Özgeçmiş nasıl yazılır sorusunu pek çok kişi kendisine soruyor ancak maalesef bu konuda verilen cevapların genelde tatminkar olmadığı bir gerçek. Özellikle de ilk defa hazırlayacak olanlar için internette bulunan bilgiler biraz karmaşık olabiliyorlar. Bu nedenle özgeçmiş ya da diğer adıyla CV hazırlamanın en basit öğelerini sade bir şekilde aktarmaya karar verdik.

Öncelikle, özgeçmişinizin başlangıcı ile başlayalım. Bu bölümde adınız, soyadınız, adresiniz, telefon numaranız, e-posta adresiniz ve tercihen doğum tarihiniz ile fotoğrafınız yer almalıdır. Daha fazla kişisel detayı vermek zorunda değilsiniz ama dileriseniz askerlik durumu, medeni durum gibi bilgileri de kısaca aktarabilirsiniz. Herşeyi maddeler halinde yazmanız özgeçmişin okunabilirliğini arttıracaktır.

Bunun ardından elbette eğitim hayatınız geliyor. Pek çok kişi bu bölümde ilkokuldan başlasa da aslında lise ve üniversite ve daha sonrasına dair bilgiler vermeniz yeterli olacaktır. Hatta yüksek lisans, doktora yapanların liseyi de buradan çıkartmaları uygun olacaktır. Zira işverenlerin büyük kısmı doğrudan lise mezunu aramıyorlarsa bu bilgilere göz bile atmıyorlar. Dolayısıyla CV’de kalabalık yapmanın bir gereği yok. Okunan okulların giriş ve bitiş tarihlerini eklemeyi de unutmamalısınız.

Üçüncü bölümde iş deneyimleriniz bulunmalı. Bu bölümde dernek, vakıf gibi kurumlarda aldığınız görevleri değil, doğrudan maaşlı olarak çalıştığınız işleri listelemeli, dilerseniz kısa bir yazı ile pozisyonunuzu ve görevlerinizi açıklamalısınız. Çok sayıda iş tecrübesi olanlar daha özet geçebilirler ancak az iş deneyimi olanlar mevcut deneyimlerini biraz daha detaylı şekilde anlatabilirler.

Dördüncü bölümde sahip olduğunuz sertifikalara dair bilgilendirmeler yapabilir, ödülleriniz varsa onları sıralayabilir, yahut gönüllü olarak çalıştığınız kurumlar olduysa onlara dair bilgi verebilirsiniz. Bu bölüme koyacak bir şeyiniz yoksa atlayarak doğrudan bir sonraki bölüme geçebilirsiniz.

Beşinci bölüm artık referanslar için en önemli yer. Buraya size referans olabilecek müdür, akademisyen gibi kişileri adları, soyadları, ünvanları ve telefon numaraları ile ekleyebilirsiniz. Eğer elinizde referans mektupları varsa onları da CV’nin yanına iliştirebilirsiniz.

CV’de hobiler gibi fazla kişisel alanlara girmek genelde önerilmiyor lakin başvurduğunuz pozisyona uygun bir hobiniz varsa, ona dair deneyimlerinizi de dördüncü bölüme ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.