Otizmli Çocuğun Özellikleri

Otizmli Çocuğun Özellikleri

Otizm günümüzde anne babaların en çok korktukları şeylerden bir tanesi ve geçmiş senelere oranla yakın tarihte giderek artan bir görülme sıklığına sahip olması onu daha da dikkat çekici yapıyor. Pek çok anne baba ise otizmin tam olarak ne olduğuna hakim olmadığı için çocuğum otistik mi sorusunu cevaplandırmakta bir hayli zorlanıyor. Fakat bu soruyu cevaplarken otizmli her çocuğun aynı düzeyde otizmli olmadığını, her otizmli çocukta zeka geriliğinin bulunmadığını ve iyi bir eğitimle otizmli bireylerin günlük yaşamda sorunsuzca varlıklarını sürdürebileceklerini de es geçmemek gerekiyor. Yani otizmi bir öcü gibi görmek yerine otizm sahibi çocuklara ne şekilde yaklaşılması gerektiğini kararlaştırmak daha önemli.

Otizm çocuk doğar doğmaz anlaşılamıyor ve aşağı yukarı iki yaş civarlarında bir fikir edinmek mümkün hale geliyor. Zira otizmin belli başlı belirtilerinin görülebilmesi için çocuğun çevresiyle bilinçli olarak iletişim kurabilecek yaşa gelmesi gerekiyor. İki yaş civarında ise artık çocuğun iletişim güçlüğü çekmesi, ailenin iletişim taleplerini cevapsız bırakması ve sorulara cevap vermemesi ile ilk belirtiler aileler tarafından fark ediliyor. Bilhassa ona seslendiğiniz halde size aldırmadığını, duymazdan geldiğini ve bakmadığını görüyorsanız, otizm konusunda şüphelenebilirsiniz. Bazı çocuklarda ise bu durum sizi duysa bile inatla konuşmaması şeklinde kendini göstermektedir.

Otizmli çocuklarda bir diğer dikkat çekici durum ise konuşmaların tekdüze, mimiksiz, vurgusuz ve el jestleri olmadan yapılması. Eğer bu konuda bir karşılaştırma yapmak isterseniz yaşıtı olan çocukların konuşmalarını inceleyebilir, konuşmalardaki monotonlukları bu şekilde tespit edebilirsiniz.

İletişimin içeriği de otizmin belirtileri arasında. Otizmli çocuklar ikili bir sohbeti sürdürme konusunda pek yetenekli değillerdir çünkü sadece ilgilerini çeken konularda konuşmayı tercih ederler. Bazen ise gelen sorulardan kurtulabilmek adına kısa cevaplarla sorularınıza cevap verebilir, ama konu ilgi çekici değilse size tek kelime daha etmeyebilirler. Bilhassa ezberlenmiş kalıpları devamlı olarak kullanan çocuklar, bu kalıpları verecek cevap bulamadıkları için kısa yoldan kişiyi savmak için kullanabilirler ve bu da otizmin işaretlerinden birisidir.

Ancak otizm tanısını kendi kendinize koymanız mümkün değil. Dolayısıyla bir rehabilitasyon merkezine giderek çocuğunuzun tanısı için gerekli işlemlerin yapılmasını sağlamalısınız. Aksi taktirde yanlış tanı ve uygulamalar çocuğun hayatının kararmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.