Oruç Tutanlar Tüp Bebek Tedavisi Yaptırabilir mi

ORUÇ TUTANLAR TÜP BEBEK TEDAVİSİ YAPTIRABİLİR Mİ?

Oruç tutmak tüp bebek tedavisi gerçekleştirmek isteyen anne baba adaylarının kafasını oldukça karıştırıyor çünkü hem dini ibadetlerini yerine getirmek isteyen, hem de bebek sahibi olmak isteyen çiftler, bu dönemde biraz da aceleciliğin verdiği telaşla, paniğe kapılabiliyorlar. Oruç tutanlar tüp bebek tedavisi yaptırabilir mi sorusunun cevabını sizler için vermeye çalışacağız ve bu konudaki soru işaretlerinizi ortadan kaldırmak için çaba göstereceğiz.

Oruç Tutmak Tüp Bebek Tedavisine Engel mi?

Tüp bebek tedavisi sırasında, anne ve baba adaylarından hem yeterli miktarda hem de kaliteli yumurtalar ile spermler toplanabilmesi için, adayların en sağlıklı halde olmaları beklenir ve bunun yollarından bir tanesi de iyi beslenme.

Yapılan araştırmalar, iyi bir beslenme düzenine sahip olanların, daha fazla ve kaliteli yumurtalar üretebildiklerini gösteriyor ve bu durum oluşturulacak olan embriyoların da daha kolay elde edilmesini sağlıyor.

Oruçluyken de sağlıklı beslenmek mümkün çünkü oruç olunmayan anlarda düzgün bir beslenme programı oluşturmak, beslenme sorunlarının önüne geçilmesine engel oluyor. İftar ve sahur vakitlerinde akdeniz diyetlerinin sağlıklı besin maddelerini tüketerek gün içerisindeki besinsizliği büyük oranda telafi edebiliyor, böylece tüp bebek tedavisine olabildiğince az zararla devam edebiliyorsunuz.

Tüp Bebek Tedavisi Oruca Engel mi?

Tüp bebek tedavisinde anne adayına verilen ilaçlar, iftar saatlerinden sonra verilebiliyorlar ve böylece oruçlu anlarda herhangi bir şekilde iğne yaptırmak gerekmediğinden, oruç da bozulmuyor. Bunun yanında, her gün gerçekleştirilmesi gereken ultrasonlar esnasında da vücuda herhangi bir şey girmediği için, orucun bozulması gibi bir durumla karşılaşmak imkansız oluyor.

Lakin embriyo transferi zamanının oruçlu güne denk gelmesi halinde, bu transferde anestezi kullanılması sebebiyle, orucunuz bozulacaktır. Bu konuda embriyo transferinin hangi güne geleceğini doktorunuzla konuşabilir, o gün oruç tutmayabilir yahut o günü Ramazan’ın hemen bitimine denk getirebilirsiniz.

Oruç Değilken Ne Yapmalı?

İftar saatlerinden sahur saatine kadar bu süreçte anne adayları doğru bir beslenme rejimi takip etmenin yanında, bol bol su içmeli ve dinlenmeliler. Özellikle yaz aylarında fazla susuz kalınması, süreci negatif etkileyebilir ve bunun için kesinlikle su tüketimi gerçekleştirilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.