Omuzda Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer

OMUZDA ÇIKAN SİVİLCELER NASIL GEÇER?

Yayın Tarihi08 Nisan 2018 | KOZMETİK BAKIM

Sivilcelerin genellikle yüzde çıkmasına, bazen de kollarda oluşmalarına alışkınızdır ancak maalesef bilhassa omuz ve sırt bölgesinde çıkan sivilceler de pek çok kadının en büyük problemleri arasında yer alıyor. Zira hem plaj gibi sırtın açık olduğu yerlerde, hem de omuzları açıkta bırakan kıyafetler giyildiğinde, bu sivilceler büyük birer estetik problem haline geliyorlar. Omuzda çıkan sivilceler nasıl geçer diyenler için bu konuyu etraflıca değerlendirmeye çalıştık.

Omuzlarda ortaya çıkan sivilceler genellikle orta yaşı geçmiş kişilerde veya ergenlik dönemindeki bireylerde daha fazla görülmektedir. Bunun yanında çeşitli cilt hastalıkları da bu sivilcelerin bir kaynağı olabilir. Fakat bunlar risk faktörleridirler ve illa ki sadece bu kişilerde görülecek anlamına da gelmemektedirler. Zira omuzlardaki sivilce problemlerinin büyük kısmı beslenme kaynaklı olmaktadır ve bir kısmı da çeşitli organlardaki ve hormon düzeylerindeki bozulmalardan dolayı ortaya çıkabilmektedirler.

Omuz bölgesinde sivilce oluşumlarından dolayı sıkıntı yaşayanlar, öncelikle sağlıklı bir beslenme düzenine geçmeli, fazla yağlı ve tuzlu gıdalardan uzak durmalı, fast food tüketmemeli, sebzelere de beslenmelerinde yer vermeliler. Bunun yanında alkol, sigara, çay, kahve gibi ürünlerden uzak durarak su, meyve ve sebze suları gibi daha sağlıklı alternatiflere geçiş yapmaları iyi olacaktır. Zira bu zararlı ürünler cildin dengesini bozarak sivilce oluşumlarına davetiye çıkartıyorlar.

Sırt bölgesinin devamlı olarak baskı altında kalması ve çeşitli kumaşlara karşı varolan alerjiler de maalesef problem kaynağı olabiliyorlar. Bilhassa bütün gün araç süren veya masabaşı işlerde oturanların omuz ve sırt bölgeleri sürekli olarak koltuklara dayandığı için, bir süre sonra bu bölgede aşırı yağlanma ortaya çıkabiliyor. Eğer belli başlı kumaş tiplerine karşı alerjiniz varsa, bu durum giydiğiniz kıyafetlerde kullanılan kumaşlardan dolayı da ortaya çıkabilir.

Eğer ne yapılırsa yapılsın bir türlü sivilce problemlerinden kurtulamıyorsanız, hastaneye giderek herhangi bir iç organınızda problem olup olmadığını da kontrol ettirmelisiniz. Bilhassa karaciğer hastalıkları çeşitli bölgelerde sivilce patlamalarına sebep olabilmektedir.

Bunlara ek olarak, stresli bir hayat sürmek ve üzüntüler yaşamak da sivilcelere sebep olabiliyorlar. Sizi rahatlatacak alışkanlıklar kazanmak ve ruh durumu bozukluklarınız varsa profesyonel destek almak, sivilce problemlerinin önüne geçmenizi sağlayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.