Okuldan Gelince Ne Yenir

OKULDAN GELİNCE NE YENİR?

Çocuklarımız maalesef okuldan eve geldikleri zaman genellikle açlığın da etkisiyle ne bulsalar yiyorlar ve bu durum onların sağlığı için tehlike teşkil ediyor. Bilhassa evde pasta, börek, kek gibi çocukların çok sevdiği besinler varsa, sağlıklı alternatifler yerine kesinlikle bunlara yöneleceklerini söyleyebiliriz. Bu nedenle okuldan gelince ne yenir sorusunu sizin için cevaplandırmaya çalıştık. Bilhassa çalışan anneler ve çocuklarını bakıcılara emanet etmek zorunda olanlar için bu bilgiler daha da önem taşıyorlar.

Öncelikle, çocuğun öğlen yüksek karbonhidratlı besinlere saldırmaması için onun sabah kahvaltısını güzelce yaptığından emin olmalısınız. Sabah yeterli enerjiyi alamamış olan çocuk, öğlen bunu toplayabilmek için özellikle enerji verici bol karbonhidratlı şeyler isteyecektir ancak bu onun sağlığı için pek de iyi değil. Dolayısıyla sabahları kesinlikle kahvaltı yapmadan okula gitmesine engel olmalısınız.

Öğlen yemeğinin aslında tıka basa yenmeyen bir ara öğün olduğu unutulmamalı ve günün gerisinde enerjik kalabilmesi için bu öğün olabildiğince sağlıklı bir şekilde atlatılmalı. Dolayısıyla sebzeler, meyveler, et ürünleri, hamurişleri arasında iyi bir denge kurmalı, hepsini bir miktar sunmalısınız. Ayrıca besinleri kızartma ile pişirmek yerine fırında hazırlamak yahut haşlamak, çocukların bedenlerinin sağlıklı bir şekilde gelişimi için çok önemli.

Her türlü yeşil yapraklı sebze, meyve, süt ve süt ürünleri, kuruyemiş, kırmızı ve beyaz et, ayrıca deniz mahsulleri, çocukların bu ara öğünü için yeterli olacaklardır. Ancak sadece sebze, sadece et gibi seçenekler yerine sebzelerin ve etlerin bir araya geldikleri, meyve ve yoğurt gibi ürünlerin karıştığı seçenekleri tercih ederseniz çocuğunuz bunları yemek konusunda daha hevesli olacaktır. Ayrıca onun sevdiği çeşitli ürünlerden oluşan bir sandviç de hevesle yemesini sağlayacaktır.

Lakin bunları yaparken ısıl işlemden geçmiş sosis, salam gibi ürünlerden de uzak durmalı, ayrıca her şeyde aşırıya kaçmaktan kaçınmalısınız. Çocuğun sürekli bu şekilde sağlıklı beslenmeye çalışması maalesef onda bir süre sonra bıkkınlık yaratabilir ve bu nedenle arada bir bir dilim kek yahut tatlı ile onun gönlünü almasını da bilmelisiniz. Çocuklar farklı şeyler yemeye bayılırlar ve bu nedenle yemekleri çeşitlendirmeyi de unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.