Okul Korkusu Nasıl Yenilir

OKUL KORKUSU NASIL YENİLİR

Çocuğunuzun eğitim hayatına girişi bir ömür boyunca sosyal yaşamı üzerinde çok büyük etkiler gösterecektir ve bu nedenle eğitimine, öğretimine başlangıcında anne ve babaların üzerine büyük yükler düşüyor.

Özellikle henüz okula başlayacak olan, bütün hayatı evinde ailesiyle yaşadığı deneyimlerden ibaret olan ufak çocukların sosyal çevre ve topluma adaptasyonu bazı zamanlarda sıkıntılı olabiliyor ve bu psikolojik olarak çocukları bir ömür etkileyebiliyor.

Karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesi okul korkusu ya da okul fobisi. Bu korkuyu yenmek için dikkat edilecek bazı noktalar ve ortadan kaldırılması gereken bazı engeller olabiliyor. İşte çocuğunuzun okul korkusunu yenmek için aklınızda bulunması gerekenler:

Çocuğunuzun okul öncesinde de sosyal çevrelere alışmasına yardımcı olun. Sürekli aynı insanlar ve aynı yerlerde bulunması, aynı şeyleri yapması yerine yaşıtları ile tanıştırın, farklı etkinlikler, farklı oyunlar oynamasını sağlayın. Böylece hem takım çalışmasına yatkınlığını arttırabilir hem de toplum içerisinde kendini rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzda gerçekleşen fiziksel değişimlere ve davranışlara dikkat edin. Belki pek de dikkat etmediğiniz ufak tikler, sinirli davranışlar ve uyku sorunları çok daha büyük problemlerin belirtisi olabilir. Gerekirse sorumlu eğitmenlerden sınıf içerisindeki davranışlarına dair gözlemlerini dinleyin ve rehber öğretmenler ile uzman psikologlardan destek almaya çalışın.

Anneye çok fazla bağımlı olan, ailesinden kopamayan çocukların okula başladığında korkular yaşayabildikleri, adaptasyon problemlerine sahip oldukları biliniyor. Bu nedenle okul öncesindeki ev döneminde çocuğunuzla tek ilgilenen sadece siz olmayın ve sevmenin de bir ölçütü olduğunu bilin. Aksi taktirde size fazla bağımlı, kendi kararlarını vermekte zorlanan, neden-sonuç ilişkilerini düzgün kuramayan çocuğunuz okula başladığında okul korkusuna yatkın hale gelebilir.

Eğer hali hazırda okul korkusu yaşayan bir çocuğunuz varsa onu bu korkusu nedeniyle azarlamak yerine ona yol göstermeye çalışın. Çevresine alışmasını, yeni şeyler öğrenmekten keyif almasını, okuldan sonra evde beraber vakit geçireceğinizi anlatın. Okulda bulunmanın evde kapalı kalmaktan çok daha keyifli, eğlenceli ve öğretici bir etkinlik olduğuna vurgu yapın. Çocuğunuzun sizleri örnek aldığını unutmadan, onu eğitimin güzelliğine inandırarak korkusunu yenmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun eğitiminde en önemli konunun ilk önce kendi eğitiminiz olduğunu unutmadan, profesyonel eğitmenler ve psikologların görüşlerini dikkate alın ve gerekirse hayatınızda radikal değişiklikler yapın. Unutmayın ki çocuğunuz sizin kişisel kaprislerinizden çok daha değerli bir varlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.