Öğrenciler İçin Para Biriktirme Yolları

ÖĞRENCİLER İÇİN PARA BİRİKTİRME YOLLARI

Yayın Tarihi21 Mart 2017 | EĞİTİM

Hepimiz bir zamanlar öğrenciydik ve evet, hepimiz paramızı öyle ya da böyle bir şekilde çarçur ettik. Ancak öğrencilik zamanında vaktinizi keyifli geçirmek istediğinizi bilmemize rağmen, bunu yaparken biraz da para biriktirmek istediğinizin farkındayız. Öğrenciler için para biriktirme yollarını kısaca bir değerlendirerek sizlere bu konuda biraz yol göstermek istiyoruz. Dilerseniz lafı çok uzatmadan hemen temel maddelerimize geçiş yapalım.

Değiş Tokuş Yönteminden Faydalanın

Öğrenciler genellikle bir daha kullanmayacak bile olsalar pek çok şeyi saklarlar yahut tam tersi çöpe atar, birilerine bedavaya verirler. Halbuki bunun yerine ihtiyaç duymadığınız eşyalarınızı, oyunlarınızı, kitaplarınızı diğer ihtiyaç duyduğunuz şeylerle direkt olarak takas ederseniz, pek çok masraftan kurtulabilirsiniz. Emin olun sizin gibi maddi durumu sıkışık öğrenciler olacaktır ve bu yöntemi seveceklerdir.

İkinci El Genellikle Kar Getirir

İkinci el araba almak çok meşakkatli bir iştir ancak ikinci el bir çalışma masası almak tam tersi. İkinci elde alabileceğiniz ne kadar çok eşyanın olduğunun farkında olun ve bu fırsatları değerlendirin. Zira bazen pek çok neredeyse sıfır kondüsyondaki ürün yarı fiyatına satışlara düşebiliyor.

Teknolojinin Nimetlerinden Faydalanın

Artık herkesin bir akıllı telefonu var. SMS ve arama paketlerine para vermek yerine internet bağlantısı üzerinden çalışan görüşme uygulamalarını kullanın. Otostop sitelerini kullanarak gideceğiniz yerlere bedavaya ya da ucuza gidin. En ucuz bileti ve oteli bulmak için rezervasyon sitelerinden faydalanın. Biraz kafayı çalıştırınca aslında pek çok şeyin ne kadar gereksiz masraflar olduğunu farkedeceksiniz.

Bol Limitli Kredi Kartından Uzak Durun

Online alışveriş gibi konular için bir kredi kartı her zaman faydalı olabiliyor. Lakin bankaların limit mevzusunu genelde abartmaları, öğrencileri de borç içine sokuyor. Bu noktada kendinize hakim olmayı öğrenmeli, düşük limitli kredi kartlarını yahut nakit kartlarını tercih etmelisiniz.

Ders Kitapları Boşa Gitmesin

Bazı ders kitaplarının çok pahalı bedellere satıldıkları ortada. Ancak bu kitapların bu kadar pahalı olmaları, onların ikinci eldeki değerlerini de oldukça arttırıyor. Bir daha kullanmayacağınız kitaplarınızı alt sınıflardan gelen öğrencilere uygun fiyatlara satarak kendinize güzel bir gelir elde edebilirsiniz. Zira kitapları genellikle aileler alır ancak satıldıkları zaman parası öğrencilerde kalır.

İndirimleri İzleyin

Hem keyfi satın almalar hem de genel ihtiyaçlar için alabileceğiniz ürünlerin her zaman bir yerlerde indirimde olduğunu unutmayın. Yarım gününüzü bir kaç mağaza gezmek ve en uygun fiyatları bularak tasarruf etmek için harcamaktan çekinmeyin. Böylece fazladan artan paranızı bir kenara koyabilir, daha sonra istediğiniz şeylerde ya da zor günlerde harcayabilirsiniz.

Eğlenceyi Abartmayın

Evet gece hayatı, gezme tozma ve dostlarla iyi vakit geçirme öğrenciliğin kültürel olarak gerekli yanları arasında. Lakin bazen bunun ucunu kaçırabiliyor, maddi kaynaklarımızı gereksiz miktarda eğlenceye ayırabiliyoruz. Bu nedenle birazcık iç disiplin ile örneğin 4 günü dışarıda geçiriyorsanız, bunu 3 güne indirebilir, 1 günden artan tasarrufu bir kenara koyarak kendinize yaz tatili için bile kaynak yaratabilirsiniz.

Daha pek çok para biriktirme yöntemi mevcut ancak isteğimiz sizi yüzlerce madde ile sıkmak değil, sadece en dikkat çekici tasarruf yöntemlerini göstermek. Tabii ki sizin de önerileriniz varsa bize bunları yorumlar bölümünden aktarabilir, diğer ziyaretçilerimizin de bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.