Ödemden Nasıl Kurtulurum

ÖDEMDEN NASIL KURTULURUM?

Ödem problemleri maalesef bireylerin günlük hayatlarında büyük sorunlar yaşamalarına sebep oluyor çünkü bazen eskiden giyilen kıyafetler güzel durmuyor, ayakkabılar ayağa geçmiyor ve insanlar kendilerinin ciddi bir kilo alımı içerisinde olduklarını düşünüyorlar. Halbuki bunların pek çoğu damarlardaki ve dokulardaki suyun dokular arasına çıkarak birikmesi olarak tanımlanan ödemden kaynaklanıyor ve aslında sadece suyun kendisinden kaynaklı bir şişkinliğe sebep oluyorlar. Ödemden nasıl kurtulurum diyenler için temel alınması gereken en önemli noktalara değindik.

Ödem ya da su tutumu problemleri yaşayanların büyük bir kısmı, aslında çok fazla tuz tüketiyor ve tuzun suyu çeken yapısı nedeniyle su yavaş yavaş dokuların arasına birikmeye başlıyor. Hiç tuz tüketmemek de istenmeyen bir durum olduğu için yemeklere koyduğunuz tuzları ciddi anlamda azaltarak sadece yeteri kadar tuz alabilirsiniz. Azalan tuz tüketimi ödem probleminin büyük kısmını ortadan kaldıracaktır. Bir benzer durum aşırı şeker tüketiminde de gerçekleşiyor ve bunun sebebi şekerlerin sindirimi esnasında fazla su kullanılması ve vücudun bunu telafi edebilmek için suyu saklamaya başlaması.

Doğrudan tuz kullanmayanlar bile aslında bol bol turşu tüketerek, et tabletleri kullanarak, hazır ve işlenmiş gıdalar tüketerek bir şekilde tuz alımına devam ediyorlar. Hayatınızdan bu tip gıdaları çıkarmalı, doğal, haşlanmış veya ızgarada pişmiş besinleri tercih etmelisiniz.

Yapılan araştırmalar stresteki artışın ve ayrıca uykusuzluğun da ödem oluşumuna destek olduğunu gösteriyorlar. Bu nedenle ödemlere elveda demek için bir an önce stres yönetimini öğrenmeli, sizi rahatlatacak aktivitelerde bulunmalı ve ayrıca günde en az 7-9 saat arasında uyku çekmelisiniz. Aksi taktirde artan kortizol hormonu düzeyleri, vücudun su tutmasına sebep oluyor.

Su içmek de eksik edilmemesi gerekenler arasında. Ödem zaten sudan oluşuyor neden su içmeliyiz demeyin, zira ödeme sebep olan şeylerden birisi de vücuttaki elektrolit dengesinin bozulması. Bu dengeyi tekrar elde edebilmek için suyun içinde onla birlikte gelen minerallere ihtiyacınız var.

Karbonhidratlar vücudumuzun temel enerji kaynakları arasında yer alıyorlar ancak onları tüketirken tam tahıllı ürünleri tercih etmelisiniz. Beyaz un ile hazırlanmış ekmekler, börekler, çörekler, makarnalar gibi ürünler ise maalesef basit karbonhidratlar içeriyorlar ve ödeme sebep oluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.