Obezite Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

OBEZİTE HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 7 ŞEY

Yayın Tarihi07 Nisan 2018 | ESTETİK CERRAHİ

Obezite günümüzün en büyük beslenme kaynaklı rahatsızlıkları arasında yer alıyor ve hem ülkemizde hem de yurtdışında maalesef giderek daha da yaygın bir hale geliyor. Dolayısıyla obezite hakkında bilmeniz gereken en önemli 7 şeyi sizler için bir araya getirdik.

Hastalık mı Değil mi?

Obezite fazla kilolu olmakla genellikle karıştırılıyor ancak her fazla kilolu obez kabul edilmiyor. Erkeklerde vücut yağ oranının %25’ten fazla olması, kadınlarda ise %35’ten fazla olması obezite olarak kabul ediliyor ve tıp camiasında bir hastalık olarak tanımlanıyor.

Genetik Faktörler Ne Kadar Önemli?

Obezitenin ortaya çıkmasında beslenme alışkanlıkları, hayat tarzı gibi faktörler çok önemli. Ancak genetik olarak aileden aktarılan kalıtım özellikleri de obezitenin ortaya çıkışını hızlandırabiliyor yahut yavaşlatabiliyor. Dolayısıyla obezite eğilimleri olanların ondan korunmak için daha dikkatli olmaları şart.

Fast Food’un Obeziteye Etkileri

Fazla yemek yemek obezite riskini daima arttırıyor. Ancak işin daha da kötüsü, fast-food besinlerin yüksek kalorileri ve şeker dengesini bozan yapılarından kaynaklanan kilo problemleri. Fast food gıdaların obeziteye direkt olarak katkıda bulundukları ve maalesef rahatsızlığın ilerlemesini hızlandırdıkları biliniyor.

Modern Yaşam Tarzının Etkileri

Günümüzde fiziksel olarak çalışılan işlerin yerini masabaşı işler aldı ve maalesef hareketsiz yaşam tarzının obeziteye etkileri çok daha belirgin bir hale geldi. Gün içerisinde yağlı ve çok kalorili beslenen, bunun yanında spor yapmaya vakti ve enerjisi olmayan kişiler, obezitenin eline düşme konusunda büyük bir risk altındalar. Masabaşı hareketsiz işlerde çay, kahve, meyve suyu içmek, atıştırmalık bir şeyler yemek de yaygın olduğu için, riskin olasılığı her geçen gün artıyor.

Uzmanlar ise gün içerisinde yeterli enerji harcamayan kişilerin haftada bir kaç günden az olmamak kaydıyla yürüyüşe çıkmalarını veya yüzme gibi faaliyetlere katılmalarını öneriyorlar.

Hangi Yaşlarda Görülür?

Obezite herhangi bir yaşta karşımıza çıkabiliyor ancak yapılan araştırmalar, 45 ila 65 yaş arasının bu konuda en yoğun konsantrasyona sahip olduğunu gösteriyor. Zira bu yaşlarda kadınların menopoza girmeleri nedeniyle metabolizmalarının yavaşlaması, erkeklerde ise azalan hareketlilik ve testesteron düşüşü, maalesef bu yaşları obezite için tehlikeli bir hale getiriyor.

Çocuklarda Obezite

İlerleyen yaşlarda obezite oranının artması, çocuklarda bu rahatsızlığın görülmediği anlamına gelmiyor. Çocukların da yetişkinler gibi fast food tüketmeleri, sokaklardan çekilip bilgisayar başında vakit geçirmeleri gibi etkenler ile abur cubur gıdalar maalesef onları obeziteye yatkın bir hale getiriyor.

Hastalıkların Sebeplerinden Bir Tanesi

Obezitenin sadece bir kilo problemi veya hastalık olduğunu da düşünmemek gerek. Obez olan kişilerde kalp ve damar problemlerinin daha sık ortaya çıkması, bunun yanında karaciğer, safra problemleri, iskelet sistemi hastalıkları, felç, uyku bozuklukları, nefes alma sorunları gibi pek çok sorun da karşılaşılan durumlar arasında. Obezitenin pek çok hastalığın riskini ciddi anlamda arttırdığı biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.