Neden Sürekli Üşüyorum?

Üşümek soğuk havalarda oldukça doğal ve özellikle kışların sert geçtiği bölgelerde normal karşılanmalı. Ancak kadınlar genelde erkeklerden daha fazla üşüseler de, bazen ısıtılmış konumlarda bile üşümesi bir türlü bitmeyenler mevcut. Uzmanlar soğukta üşümenin normal olduğunu belirtiyorlar ancak devamlı olarak üşümek pek öyle değil. Dolayısyla sürekli üşümeye sebep olan etkenleri bir gözden geçirerek bunlara karşı önlem almak gerekiyor.

Üşümenin en temel sebeplerinden birisi herkes tarafından bilinen kansızlık ya da tıbbi adıyla anemi. Kansızlık kadınlarda adet döneminden kaynaklı olarak daha sık görülüyor ve yetersiz beslenenlerde, sindirim sistemi problemleri olanlarda kansızlıktan kaynaklı olarak üşüme de daha belirgin oluyor. Aneminin diğer yan etkileri arasında ise halsizlik, çarpıntılar ve kolay yorulma gibi sık görülen belirtiler bulunuyor.

Tiroid bezinde yaşanan problemler de üşümenin kaynakları arasında. Zira bu bez tarafından üretilen hormonlar metabolizmamızın çalışmasını dengeye sokuyorlar ve hem az hem de çok çalışması halinde üşümek kaçınılmaz hale geliyor. Kilo alımı, yorgunluk, kabızlık ve saç dökülmesi gibi diğer etkiler de bu rahatsızlığın bir belirtisi olabilir.

Sinir sistemi rahatsızlıkları ve kalp damar sistemi hastalıkları maalesef üşüme gibi bir belirti gösterebiliyorlar ve bunu sadece üşüme olarak görmemek gerekiyor. Zira sinir sisteminin uyaranlara aşırı tepkiler vermesi bir rahatsızlık belirtisi olabilirken, damar tıkanıklıkları çeşitli bölgelere kan akışını engeller ve kana ulaşamayan organlar üşüme belirtileri göstermeye başlarlar. Kalp damar sorunları olanlar bilhassa bacak ve kollarında üşümeyle karşılaşabiliyorlar.

Cilt hastalıkları da üşümeye sebep olabiliyorlar ve bazen bu titreme noktasına kadar gelebiliyor. Özellikle cildinde kuruma, kepeklenme, döküntü gibi durumlara sahip olanlar kesinlikle bir cildiye uzmanına görünmeliler.

Vücudun kaptığı enfeksiyonlar da kış aylarında soğuğun yanında üşümeye neden olabiliyorlar. Zatürre, bronşit, grip ve soğuk algınlığı hastalıkları vücudun ateşlenmesi nedeniyle üşüme hissiyatını beraberinde getiriyorlar. Uzmanlar ise bu semptomları ortadan kaldırabilecek ilaçlar yazıyorlar ve en azından üşüme hissinden kurtulmak mümkün oluyor.

Herhangi bir rahatsızlığa sahip olmamanıza rağmen hala sıklıkla üşüyorsanız, termal özellikli kıyafetleri tercih edebilir, beslenmenize dikkat edebilir, vitamin eksikliklerinizi vitaminler ile destekleyebilir, ayrıca yaz kış spor yaparak vücudun ısı dengesinin korunmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.