Neden Sebze Yemeliyiz

NEDEN SEBZE YEMELİYİZ?

Yayın Tarihi27 Mart 2017 | BESLENME

Sebzeler insan yaşamında beslenme anlamında çok önemli bir yere sahipler ancak özellikle sebze yeme kültürünün ülkemizde sadece ege bölgesi ile kısıtlı olması, onu bilinmeyen bir değer haline getiriyor. Sebzelerin yeterince yaygın olmamaları ise maalesef pek çok konuda hayat kalitemizin düşmesine neden oluyor. Son dönemlerde kırmızı etin pahalanmasıyla birlikte beyaz ete dönüş yaşandı ancak maalesef hala sebzeye yeterince önem vermediğimiz söylenebilir. Neden sebze yemeliyiz sorusunun cevabını sizin için araştırdık. Unutmayın ki et yerine bakliyat ve diğer ürünleri tüketmek geçerli bir çözüm ancak bazı şeyleri sadece sebzelerle alabiliyorsunuz ve bu nedenle sebzeleri beslenme düzeninden çıkartmamak gerekiyor.

Sebzelerin içerisinde bol miktarda mineral ve vitamin içeriği bulunur. Özellikle kan basıncı için önemli olan potasyum, kemikler ve kaslar için gerekli olan magnezyum, gözler ve cilt için önemli olan A vitamini ve her şeyde bir görevi olan C vitamini, sebzelerden kolayca alabileceğimiz besinler arasında yer alıyorlar. Dolayısıyla vücudumuzu pek çok rahatsızlıktan korumak ve onu sağlıklı bir şekilde yaşatabilmek için sebzeler elzemler.

Sebzelerde bulunan yoğun lif oranı, onların hem doyurucu olmalarını sağlıyor hem de bağırsak hareketlerimizin dengelenmesine yardımcı oluyor. Bol lifli bir beslenme düzeninin tüm sindirim sistemi üzerinde etkili olması ve çok kalori almadan doymamıza imkan tanıması, onları önemli besinler haline getiriyor. Yapılan araştırmalar yemeklerden önce yenen bir salatanın bile alınan kaloriyi doğrudan düşürdüğünü ve daha kolay doymamıza imkan tanıdığını gösteriyor. Bilhassa öğle yemeklerini geçiştirebilmek için sebzelerle hazırladığınız salatalardan faydalanabilirsiniz.

Uzmanlar farklı renklerde sebzeler tüketmelerin farklı maddeleri farklı yoğunluklarda alabilmemiz için elzem olduğunu belirtiyorlar. Bu nedenle sadece yeşil sebzelere yüklenmek yerine farklı renklere sahip olan sebzelerden de faydalanmalı, onların içeriğindeki tüm mineral ve vitaminleri değerlendirmelisiniz. Yeşil sebzeler ülkemizde sıklıkla tüketiliyorlar ancak maalesef aynısını diğer renklerdeki sebzeler için söylemek çok mümkün değil.

Pek çok beslenme uzmanı günde en az bir kaç porsiyon sebze tüketilmesi gerektiğini belirtiyor ancak ülkemiz için bu çok mantıklı bir öneri değil. En azından bir öğününüzü tamamen sebzelerden oluşan bir şekilde oluşturursanız sebze yemeye başlamak için gerekli imkanı sağlamış olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.