Ne Kadar Fedakar Olmalı

NE KADAR FEDAKAR OLMALI?

Yayın Tarihi20 Temmuz 2017 | EVLİLİK

Fedakarlık sevdiğimiz insana karşı yapmaktan geri durmadığımız bir eylem ancak maalesef bazen onun ucunu kaçırabiliyor ve bu nedenle kendi hayatımızda problemlere sahip olabiliyoruz. Halbuki bir insanı sevmeniz onun için tüm fedakarlıkları yapabileceğiniz anlamına gelmiyor ve bu yüzden kendinizi sınırlandırma konusunda biraz çalışmalara başlamalısınız. Ne kadar fedakar olmalı sorusuna sizler için bir yanıt aradık ve pek çok temel noktaya değinmeye çalıştık.

Öncelikle, fedakarlığın kişinin temel değerlerine aykırı olmaması gerektiğini belirtmemiz lazım. Pek çok kadın ve erkek maalesef karşısındaki kişiyi memnun edebilmek adına doğduğu andan itibaren şekillenmeye başlayan temel değerlerini bir kenara koyuyor ve bu nedenle mutsuzluk ile başetmek zorunda kalıyor. Halbuki sizi siz yapan inandığınız tüm değerler, korundukları sürece değerliler. Bu yüzden sevgiliniz, nişanlınız veya eşiniz sizi siz yapan bu niteliğinizi bir kenara koymanızı istediğinde buna hayır diyebilirsiniz. Fedakarlıklar sizin kendi karakterinizden ödün vermenizi gerektirmemeliler.

Genellikle yapılan bir diğer fedakarlık tipi ise fiziksel görünümünüzü feda etmektir. Eşiniz balık etli kadınlardan hoşlanıyor olabilir ama siz çok zayıf olabilirsiniz, veya çok zayıf seviyordur ancak siz hafif kilolu olabilirsiniz. Ancak siz kendi halinizden ve görünümünüzden memnunsanız bunu onun için değiştirmemek gerekiyor. Zira yeni halinizi sevmeme ihtimaliniz çok yüksek ve kendinizi beğendiğiniz, kendinize yakıştırdığınız halinize sahip olmalısınız.

Yıllardır planlar yaparak elde ettiğiniz bir hayatınız varsa ve bunu hayalleriniz için yaptıysanız, kimse hayatınızdan fedakarlık etmeye sizi zorlayamaz. Özellikle evlilik öncesinde genellikle çiftlerden bir tanesi diğerinin işi ve uğraşları konusunda memnun olmaz ve bazı değişiklikler ister. Buna şehir değiştirme planları bile dahil olabilir ancak bu kararlar sizin hayatınızdan vazgeçmenizi gerektireceklerse fedakarlık yapma zorunluluğunuz yok. Pek çok kadın ve erkek maalesef bu fedakarlıktan dolayı ömrünün kalanını pişmanlık ve acaba sorusu ile geçirmek zorunda kalıyor.

Eşinizin çocuk yapma talebi oldukça ciddi olabilir ancak siz henüz anne veya baba olmaya hazır değilseniz sırf o istediği için çocuk sahibi olmak zorunda da değilsiniz. Zira çocuk kararı genellikle evlilikte verilen en önemli karardır ve bunu böylesi bir acele ve umarsızlık içerisinde vermek gelecekte pişmanlıklar yaratabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.