Nasıl Zengin Olunur

NASIL ZENGİN OLUNUR?

Zengin olmak herkesin hayali, ancak maalesef nasıl zengin olunur sorusunun cevabını bulmak pek o kadar da kolay değil. Eğer bir şekilde ailenizden yüklü miktarda bir miras kalmadıysa, zenginliğe kendi ellerinizle ulaşmak zorunda kalacaksınız demektir. Ancak gitgide zorlaşan hayat şartları ve daha zor elde edilen gelir, yıllar geçtikçe zenginliği bizden uzaklaştırmaya devam ediyor. Dilerseniz özellikle de henüz yirmilerinde olan okuyucularımız için zengin olmanın yollarına kısaca bir göz atalım.

Bütçelemenizi İyi Yapın

Zengin olmanın birinci kuralı, gelir ve giderlerimize en iyi şekilde hakim olmak. Eğer elinize geçen paranın ne olduğunu bilmiyor, harcamalarınızın ucunu alamıyorsanız, zenginlik sizden uzakta olacaktır. Halbuki gelir ve giderini en iyi şekilde yönetenler, gereksiz harcamalarını da kısabiliyor, biraz da sabırla en azından emekliliklerine doğru rahat ve zengin bir hayata erişebiliyorlar. Tabii ki bu zenginliğe ne kadar hızlı ulaşabileceğinizin yapacağınız işle de biraz ilgisi var.

Daha Yüksek Gelir Elde Edin

Gençken yoğun mesai saatlerine sahip olmak insanı o kadar da rahatsız etmez ve henüz enerjiniz olduğu için bu zamanlarda elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Standart gündüz işinizin yanında, hobi ve yetenekleriniz doğrultusunda bir ek iş de yapabilir, bu ek işi zenginliğinizi sağlayacak birikimlerinize yönlendirebilirsiniz. Bu konuda tek sınırın sizin yetenekleriniz olduğunu belirtelim.

Yatırım Fırsatlarını Değerlendirin

Özellikle de ekonomik durum iyiye giderken, hisse senetleri, yatırım fonları gibi çeşitli araçları bilinçli ve sınırlı bir şekilde kullanmayı deneyin. Tabii ki bütün servetinizi bütünüyle bir yatırım aracına atmayın fakat bu serveti beşe böldükten sonra hepsini ayrı bir yatırım aracına dağıtarak en yüksek ve az riskli getiriyi elde edebilirsiniz.

Para Biriktirin

Ne kadar çok kazanırsanız kazanın, birikim yapmıyorsanız zengin olamazsınız. Yeşilçam yıldızlarının acıklı hikayelerini hep duymuşsunuzdur. Zamanında oldukça güzel denilebilecek paralar kazanan bu yıldızların pek çoğu, maalesef kazandıkları paraları verimli bir şekilde biriktiremedikleri için zenginliği geçtik, adeta acınacak bir hale düşmüşler. Geleceğinizin parlak olmasını istiyorsanız, bir an önce para biriktirmeye başlamalısınız.

Araştırma Yapın

20 sene önce insanların neyden para kazandıklarını araştırırsanız, bugünkünden bambaşka mesleklerle karşılaşmanız mümkün. Dolayısıyla yıllar içerisinde değişen kazanma trendlerini takip etmeniz, henüz insanların giriş yapmadığı ancak iyi para getiren işleri tespit etmenizi kolaylaştıracaktır. Bir işi ilk yapanın pastadan en iyi payı kapacağını unutmamalısınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.