Nasıl Pozitif Düşünürüm

Nasıl Pozitif Düşünürüm?

İnsan psikolojisi ve fizyolojisi üzerinde yapılan çalışmalar, negatif düşüncelerin ve stresli bir ruh halinin, fiziksel durumumuzu bile etkileyebildiğini, zira negatif düşüncelerin çok zararlı olan kortizol hormonunu uyardığını gösteriyorlar. Kortizol hormonu insanın gerçekten risk ve tehlike altında olduğu anlarda salgılanması gereken bir hormon ancak devamlı olarak negatif olmak, bu hormonu daimi kılıyor ve neticesinde tüm iç organlara gereğinden fazla yük biniyor. Bu yüzden nasıl pozitif düşünürüm sorusuna bir cevap vermek gerekiyor.

Öncelikle, pozitif düşünmek çevresel etkenlerden de kaynaklanır ancak bunun için ilk olarak iç düşüncenizi değiştirmeniz gerekiyor. Eğer gün içinde hoşunuza giden, neşeli anları iyi değerlendiremiyorsanız, pozitif düşünemezsiniz. Tek yapmanız gereken size mutluluk verecek bir şey olduğunda bunu iyi değerlendirmek ve onun keyfini çıkarmak. Bu mutluluk kaybolursa endişesi taşımak sizi iyice negatif yapacaktır. Bu düşünceden kaçınmalı ve anın tadını çıkarmalısınız.

Elbette gün içerisinde sadece iyi şeylerle karşı karşıya kalmayacaksınız ve canınızı sıkacak olaylar da olacak. Bunların canınızı sıkması ve sizi negatifliğe itmesi çok normal, ancak bu kötü düşünceler o anda kalmalılar ve onları bütün gününüze yaymaktan kaçınmalısınız. Aksi taktirde maalesef ruh haliniz genele yayılır ve negatiflikten kurtulamazsınız. Kötü anlar sadece o anda yaşanmalılar!

Pek çok insan geçmişe bakınca sadece güzel anlarını hatırlar ancak aslında kötü anları da hatırlamak gerekir. Zira güzel anları devamlı düşünmek, onların geride kaldığı duygusunu doğurur ve bugünleri kötü sanmanızı sağlar. Lakin geçmişteki kötü anları düşündüğünüzde, aslında bu kötü anların da bir şekilde geride kaldığını göreceksiniz. Dolayısıyla bazen oturup geçmişinizdeki kötü olayları düşünmeye başlayın!

Sürekli çalışmak ve mesai yapmak, başkaları için koşturmak ve acele etmek, maalesef hayattaki olumlu şeyleri kaçırmanıza sebep olur. Dolayısıyla sosyalleşmeli, hobilerinizle uğraşmalı, sevdiğiniz insanla vakit geçirmeli, hatta bazen hiç bir şey yapmadan bomboş oturmalısınız. Zihninizi boşaltmanız ve kendinizi yeni güne hazırlamanız için bunlar gerekli.

Kötü beslenmek, az uyumak, bağımlılık yapıcı maddeler kullanmak ve hareketsiz bir hayat tarzı, fark etmeseniz bile sizi negatif düşüncelere iter. Bundan kurtulmak için genel sağlığınıza da çok dikkat etmeniz gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.