Nasıl İyi Bir Baba Olunur

NASIL İYİ BİR BABA OLUNUR?

Yayın Tarihi05 Şubat 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Çocuk sahibi olmak isteyen baba adaylarının veya hali hazırda bir çocuğu olan babaların aklına takılan sorulardan en büyüğü elbette nasıl iyi bir baba olunur sorusu diyebiliriz. Zira annelerin aksine babalar üstlerine düşen görevleri yapabilmek için tam olarak içten gelen bir duyguya sahip değiller ve bu da nasıl davranacaklarını kestirmelerine biraz engel oluyor. Lakin baba figürünün erkek çocuklarda olduğu kadar kız çocuklarda da bir güven simgesi olması, doğru baba olmanın önemini bizlere gösteriyor. Haliyle baba olma kavramına biraz daha detaylı bir şekilde bakmak gerekiyor.

Çocukların gelişim süreci içerisinde genellikle anne figürü biraz daha ağır basar ve çocukların babasız büyüyebildiğinden ancak annesiz büyümelerinin çok sancılı geçeceğinden bahsedilir. Fakat bilhassa erkek çocuklarda baba figürü örnek alınacak bir figürdür ve baba oğul arasındaki ilişkinin niteliği çocuğun gelişimini doğrudan etkiler. Kız çocuklarında ise baba figürü hem karşı cinsin tanınması anlamında bir rehber olur hem de babanın sevgisini hissetmek çocuğun kendine güvenini arttırır.

Babanın fazla sert ve kendi bildiğini okuyan cinsten olması, özgürlük duygusuna sahip olan çocukların babanın istediğinin tam tersi yönünde gelişmesine sebep olurken, biraz daha duygularını bastırmasını bilen çocuklar ise babalarına yaranabilmek için kendilerinden ödün veriyorlar ve bu çocuklarda da ruhsal problemler ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla sert ve aşırı baskın bir baba figürü olmaktan kaçınmalı, çocuğunuza karşı yeri geldiğinde kararlı ancak anlayışlı bir duruş sergilemelisiniz.

İyi bir baba olabilmek için çocuğunuzla kaliteli bir şekilde vakit geçirmeli, onu hayatınızdaki önemli yerlere dahil etmeli, sadece besleyip büyütülecek bir nesne olarak görmemelisiniz. Bunun yanında sizin ona örnek olduğunuz davranışları onun da tekrarlayacağını unutmamalı, iyi bir karakter sunumu ortaya koymalısınız.

Bazı babalar disiplini zorla sağlamaya çalışırlar ancak adil ve sakin olan babalar zaten bu disiplini sevgi vasıtasıyla kuracaklardır. Dolayısıyla çocuğun sınırlarını koyarken adil bir duruş sergilemelisiniz. Sevgi göstermek ülkemizde bir zayıflık olarak görülür ancak baba sevgisini hisseden ve gurur duyulduğunu bilen çocukların özgüven gelişimleri de daha iyi olur.

Çocuklar babalarını fiziksel olarak da hissetmek isterler ve bu nedenle onu dokunarak sevmek de önem kazanır. Ayrıca anne baba arasındaki ilişkinin düzgün olması ve çocuğun sevgiye dair algılarının oluşmasını hızlandırır ve doğru bir algı oluşturur.

Çocuğunuz sizi doğru olarak tanımak zorundadır ve gerekirse onu iş yerinize götürün, iş arkadaşlarınızla tanıştırın ve sizin nasıl bir hayat yaşadığınızı görmesini sağlayın. Zira babasının hayatına tam anlamıyla dahil olmayan çocuklar maalesef sorumluluk duygusuna daha geç sahip olabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.