Nasıl Hamile Kalınır

NASIL HAMİLE KALINIR?

Hamile kalmak ve bir bebek sahibi olmak, pek çok çiftin en büyük hayalleri arasında yer alıyor ancak genellikle yapılan bazı temel yanlışlardan dolayı, bu süreç oldukça uzuyor. Zira insan sağlığına kötü yönde etkisi bulunan neredeyse her şey, gebeliği bir hayli zorlaştırırken, doğru zamanda ilişkiye girmemek bile gebeliğin en az bir kaç ay ileri atılmasına sebep olabiliyor. Dolayısıyla nasıl hamile kalınır sorusuna vereceğimiz cevabı iyi değerlendirin çünkü bu sayede tam da istediğiniz anda kolayca gebe kalabilirsiniz.

Öncelikle, hamilelik ve sonucunda bebek elde etmek isteyen anne baba adayları, hayatlarını hemen sağlıklı bir düzene çekmek zorundalar. Sigara, içki, uyuşturucu, hareketsiz hayat, kötü beslenme düzeni, ruhsal problemler gibi faktörlerin hepsi, gebeliği zorlaştırmaktadır. Zira erkeklerde sperm kalitesi, miktarı ve hareketliliği, dış faktörlerden oldukça etkilenmektedir ve sağlıksız bir yaşam tarzı, spermlerin yumurtaya ulaşmasına engel olmaktadır. Kadınlarda ise sağlıksız hayat hormonal dengeyi bozmakta ve neticesinde gebelik elde edilmesi için işlev gösteren organlar, işlevlerini doğru şekilde yerine getirememekteler. Tüm zararlı alışkanlıkları bırakmalı, düzenli ve iyi besin değerlerine sahip bir beslenme düzenine geçmeli, düzenli spor yapmalı, psikolojik sorunlar için uzmanlara başvurmalı, stresi hayatınızdan çıkartmalısınız.

İlişkiye girdiğiniz zaman da oldukça önemli. Düzenli adet görenler, bekledikleri adet gününden 14 gün önce ilişkiye girerek ihtimalleri arttırabilirler. Bu günün bir iki gün öncesi ve sonrasında ilişkiye girmek de gebelik şansının artmasını sağlayacaktır. Ancak ne kadar çok cinsel ilişki, o kadar yüksek ihtimal olarak düşünmeyin ve ilişkiye her gün değil, iki günde bir girin. Zira her gün, hatta bir günde birden fazla kez ilişkiye girmek, menideki sperm sayısının düşük olmasına sebep olacaktır.

Çok sıcak ve çok soğuk ortamlar da vücudun alarma geçmesine sebep olur ve bu nedenle bedenlerimiz üreme uzuvlarına kan akışı göndermek yerine kendilerini korumaya alırlar. Bilhassa erkeklerde spermleri üreten testislerin aşırı sıcağa maruz kalmaları, üreme kabiliyetinin düşmesine sebep olur. Bundan kaçınmak için saunalardan, hamamlardan kaçınmalı, odaların doğru miktarda sıcaklık ile havalandırıldığından emin olmalısınız.

Cinsel ilişkiden sonra hemen ayaklanmak ve fazla fiziksel harekette bulunmak, spermlerin yumurtaya ulaşma sürecini zorlaştırır. Bundan kaçınmak için cinsel ilişkinin ardından yatılmalı ve spermlerin en azından yer çekimine karşı mücadele etmeleri engellenmeli. Ayrıca cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcılar gibi ürünleri tercih etmeyin çünkü bunlar spermlerin ölmelerine sebep olabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.