Nasıl Çevre Edinilir

NASIL ÇEVRE EDİNİLİR?

Yayın Tarihi15 Kasım 2016 | EĞİTİM

İş hayatında çok çalışıyor olabilir ve herkesten daha iyi iş yapıyor olabilirsiniz. Ancak bu durum maalesef hiç bir zaman işinizde yükseleceğinizin bir garantisi değildir çünkü ne kadar az kişi sizi tanırsa, sizin adınıza referans olacak kişiler de o kadar az olacaktır. Bunun yanında yeni fırsatları değerlendirebilmek için bu fırsatları size aktaracak kişilere ihtiyacınız da var. Dolayısıyla nasıl çevre edinilir sorusu günümüzde iş hayatının en önemli sorularından bir tanesi haline geliyor.

İş hayatında çevre ya da diğer adıyla network edinebilmek için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, öncelikle kimlerle tanışmak istediğinize karar vermek. Zira üretim planlamada kariyer yapan birisinin insan kaynaklarından kişilerle çevre edinmesi işine yaramazken, insan kaynaklarındaki birisinin de muhasebeden insanları tanıması pek işe yaramayacaktır. Kendi alanınızla bir şekilde bağlantılı olan insanları tespit edin ve onlarla karşılaşarak tanışmak için planlarınızı yapmaya başlayın.

İnsanlarla tanışmak ve bunu tanımadığınız kişilerle başarabilmek için genel geçer sohbet konularınız olsun ancak bunu yaparken karşınızdaki kişinin sohbet beklentileri de çok önemli. Bazıları iş dışında sohbet ederken işten kesinlikle konuşmamak isterken, bazıları ise gece gündüz işten bahsetmeyi sever. Tanışacağınız kişiyi sıkmadan ve onun ilgisini çekecek bir şekilde sohbet edebilirseniz sizi çevresine dahil etmeyi isteyebilir.

Sektörel toplantılar bu konuda bir hazine olabiliyorlar ve neredeyse tüm istediğiniz insanlarla bu toplantılarda, seminerlerde ve fuarlarda tanışma imkanınız mevcut. Kendi sektör ve alanınıza dair tüm etkinlikleri takip ederek aklınızda olmayan insanlarla bile tanışabilir, sizin için değerli olabilecek kişileri tanıyabilirsiniz. Bir süre sonra etkinliklerde tanınan ve beklenen bir insan olmanız bile olası.

Çevre edinmenin ilk yarısı o çevreyi bulmak ve onlarla tanışmak iken, diğer yarısı bu tanışıklığı devam ettirmektir. Tanıştığınız insanlar aynı zamanda başka insanlarla da tanıştıkları için sizi bir süre sonra unutmaları çok olası. Bunu engellemek için kendinizi o kişilere sürekli göstermeli, gözlerinden kaybolmamalısınız. Gerekirse biraz çaba göstermeli ve sosyal ağlardan sizi takip etmelerini sağlamalısınız.

Tabii ki sadece belli bir çevre ile sınırlı kalmak istemiyoruz. Bu nedenle aynı çevrelerdeki insanlarla tanışmak yerine farklı şehirlerde, sektörlerde sizinle aynı işi yapan kişileri çevre edinmek için çaba gösterin. Yoksa yerel bir bazda kısılı kalacaksınız ve maalesef diğer yerleşim yerlerindeki gelişmelerden haberiniz de olmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.