Narsist Biriyle Nasıl Başa Çıkılır

NARSİST BİRİYLE NASIL BAŞA ÇIKILIR?

Her ne kadar doğrusu nasisist olsa da ülkemizde narsist olarak halk arasında söylenegelen bir tabir var ve kendini çok beğenen insanlar için kullanılıyor. Kendine adeta aşık ve hayran olan narsist bireyler, maalesef bazen hayatı diğer insanlar için bir zulüm haline getirebiliyorlar. Dolayısıyla narsist biriyle nasıl başa çıkılır sorusu da önem kazanıyor çünkü pek çok kişi böyle bir bireyi bir anda sevgilisi olarak görebiliyor. Narsistlerle uğraşmak aslında sandığınız kadar zor değil ve bu nedenle onları hayatınıza dahil ettiğinizde korkmanız gerekmiyor.

Narsist birisini anlamanızın en iyi yolu onun yüksek bir özgüvene sahip olduğunu gözlemlemektir ancak bu tek başına narsizmin işareti değil. Narsisistik kişilik bozukluğunda kişi kendine çok yüksek güven duyar ancak bunun yanında çevresindeki kişileri de bir o kadar küçük görür, onları yok sayma eğiliminde olur. Özellikle çevresindeki insanlara devamlı kusurlar bulan kişiler bu kişilik bozukluğuna sahip olabilirler. Sadece yüksek özgüven ise illa ki narsist bir bireye işaret etmek zorunda değildir.

Pek çok uzman narsist kişilere katlanmanın mecburi olmadığını ve bu kişilerle yolun ayrılması gerektiğini düşünüyor. Zira bu insanlarla uyum içerisinde yaşayabilecek kişinin de narsist olması gerekiyor ve aksi taktirde diğer tarafın kendini oldukça ezilmiş ve değersiz hissetmesi mümkün olacaktır. Kendi özgüveninize güvenmiyorsanız bir narsist ile mücadele edeceğinizi de düşünmeyin.

Narsist birisi ile birlikteyseniz en dikkat etmeniz gereken şey, onunla tartışmanın herşeyi daha kötü bir hale getireceğidir. Zira bu kişilerin çevrelerinde yarattıkları korunma balonları kendi doğruları ile çevrilidir ve bu kişisel alanlarını tahrip edecek olursanız elinize sizden nefret eden ve size kin duyan bir birey geçer. Dolayısıyla bunun onun kimliğinin bir parçası olduğunu kabul etmek zorundasınız.

Narsistler çalışkan ve azimli insanlardır ve istedikleri şeyleri almasını iyi bilir, neyi gerçekten istediklerini kestirebilirler. Dolayısıyla onunla geçinmek için sözlerle değil davranışlarla hareket etmeniz, iyi davranışlarını ödüllendirmeniz, kötüleri ise biraz cezalandırmanız gerekebilir.

Bazen narsist bireyleri biraz dönüştürerek topluma daha uygun hale getirmek de mümkün oluyor ancak yeterince sabırlı bir kadın için bu mümkün. Onun narsizmden kaynaklı enerji kullanımını hayırlı ve faydalı işlere yönlendirerek en azından bu davranışlarının toplumsal ve bireysel anlamda daha yararlı olmasını da sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.