Muzun İçindeki Kırmızılık Nedir

MUZUN İÇİNDEKİ KIRMIZILIK NEDİR?

Son günlerde muzun içindeki kırmızılık nedir diyenlerin sayısı bir hayli arttı çünkü sosyal medyada paylaşılan pek çok haberde, muzların içerisine HIV yani AIDS virüsünün enjekte edildiği belirtiliyor. Tabii ki konunun ne olduğundan habersiz olan pek çok kişi de gerçekten böylesi bir durumun ortaya çıktığını, hatta bunun Türk halkını zehirlemeye yönelik bir komplo olduğunu düşünüyor. Sizler için muzun içerisindeki kırmızı veya koyu renkli şeridin ne anlama geldiğini araştırdık.

İlk olarak, muz meyvesinin de diğer bitkiler gibi bitki hastalıklarına ve mantarlara karşı zaafiyetinin olduğunu hatırlayalım. Zira muzun doğru bir şekilde saklanmaması, doğru yetiştirilmemesi ve gerekli ilaçların uygulanmaması halinde, çeşitli hastalıklar nedeniyle ziyan olduğu yahut yenemez hale geldiği biliniyor. Muzu etkileyen bazı mantar türleri ise merkezde bu şekilde kırmızılıkların oluşmasına sebep oluyorlar ve dolayısıyla karşımıza çıkan şey bol miktarda muz için zararlı mantar.

Peki bu HIV virüsü konusu nereden çıktı? Peki ya söylentiler doğruysa? dediğinizi biliyoruz. İnternette ortaya çıkan bu tip asılsız dedikodular üzerine araştırma yapan Hoax-Slayer adlı internet sitesi, konuyu bir hayli etraflıca araştırmış ve bütün bu paylaşımların gerçekten yalan olduğu kanaatine varmış.

HIV virüsü enjekte edilmiş muz hikayesinin en eski ulaşılabilir kaynağı İspanyolca olarak bulunmuş ve bu mevzu 2015 senesinde İspanyolcadan İngilizceye geçerek uluslararası bir nitelik kazanmış. Aradan geçen 1 yılda ise ülkemizde popüler hale geldi ve sadece Türkiye’ye gelen muzlara kasıtlı olarak bunun yapıldığı algısı oluşturuldu.

Muz ticaretinden para kazanan onlarca üretici ve satış devinin böylesi saçma bir müdahaleye izin vermeyeceklerini bir kenara koyarsak, HIV yani AIDS virüsünün yapısının da bu işe pek müsaade etmediğini belirtmek gerekiyor. Zira HIV virüsü havada ve mide asidi içerisinde oldukça kolay bir şekilde bozuluyor, sadece kan ile bulaşabiliyor.

Elbette ağzınızdaki yaralardan veya midedeki yaralardan HIV’nin dolaşım sistemine girmesi mümkün ancak ithal edilen muzlar çoğu zaman aylarca konteynırlarda kalıyor, virüsün bir kaç günlük dış ömrünün katlarını dışarıda geçiriyorlar. HIV virüsü olduğu varsayılsa bile bunun mide asitlerinin parçalayıcı yapısına dayanmayacakları ise bir gerçek.

Konuya dair ilk paylaşımları yapan web sitelerinin ise ülkemizdeki bazı eğlence amaçlı yalan haber sitelerinin İngilizceleri olduğu belirtiliyor. Yani aslında muzun içerisine virüs enjekte edildiği konusu sadece Türkiye’de değil, yurtdışında da bir dönem oldukça ses getirmiş ve ardından unutulmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.