Mutlu Olmak İçin Sevgili Şart mı

MUTLU OLMAK İÇİN SEVGİLİ ŞART MI?

Yayın Tarihi20 Ekim 2016 | EVLİLİK

Mutlu olmak herkesin en büyük hayali ve kimisi bunun parayla, kimisi sağlıkla, kimisi sevgiliyle, kimisi de başka herhangi bir şey ile gerçekleşeceğini düşünür. Halbuki mutluluğu elde edebilmek için bunlara ihtiyacınız yok fakat bunların her birinden bir miktara ihtiyacınız olduğu kesin. Mutlu olmak için sevgili şart mı diyenler için biraz bu durumu soruşturalım.

İnsan mutluluğu hiç bir zaman sadece tek bir koşula bağlı değil ve herkesin hayattan keyif almasını sağlayan şeyler değişiklik gösteriyorlar. Mutlu olmak için hobilerine vakit ayıran ve sevdiği işleri yapan bir kişinin sevgilisinin olması veya olmaması aslında onu çok fazla etkilemiyor. Ancak dış dünyadan bu konuda gelen baskılar neticesinde herkes sevgilisi olmazsa ölecek hastalığına kapılmış gibi hareket ediyor!

Romantik film ve diziler, çevredeki arkadaşlar, reklamlardaki ideal çift görüntüleri ve hatta kitaplar, müzikler ve diğer tüm medya araçları, maalesef sevgilisi olmayanların kesinlikle mutsuzluğa mahkum olduklarını söylüyorlar. Bundan çok fazla değil, aşağı yukarı elli yıl önce pek çok evliliğin görücü usulü ve aslında pek de mutluluk sağlamayan cinsten olduğunu, sevgili sahibi olmanın ise toplum tarafından biraz kötü görüldüğünü dikkate alırsak, günümüzdeki görece daha fazla serbestliğe rağmen insanların daha mutlu hale gelmediklerini siz de görebilirsiniz.

Dolayısıyla mutluluğun sırlarını sevgili veya eşte aramamak, bunun yerine bize keyif verecek şeylerle uğraşmak gerekiyor. Bazıları kendisini kariyerine verip onunla mutlu olurken, bazıları hobilerine vakit ayırmayı seviyor, hatta hiç bir şey yapmadan boş boş dolaşarak mutlu olanlar bile var. Bu yüzden mutluluğunuzu bir insanın varlığına değil kendinize göre ayarlamalı, dış kaynakların sizi bu konuda yönlendirmesine de engel olmalısınız.

Kendinize uygun ve sizi gerçekten mutlu edecek bir sevgiliniz yahut eşiniz varsa bu durum elbette tam tersi hale dönebilir ve gerçek bir mutluluk kaynağı olabilir. Fakat sevgili sahibi olmak için size uygun olmayan, beklentilerinizi karşılamayacak ve sizin de beklentilerini karşılayamayacağınız birisiyle olmanız, sadece mutsuzluk ve gerilim getirecektir.

Hem kendiniz hem de başkaları için hayatı daha güzel yapmak sizin elinizde!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.