Mutlu Olmak İçin Ne Yemeli

MUTLU OLMAK İÇİN NE YEMELİ?

Mutlu olmak herkesin hakkı. Ancak maalesef hayatımızdaki üzüntüler, sıkıntılar, dertler, koşturmalar ve tüm gerçekleşenler nedeniyle mutlu olmak bir o kadar zor olabiliyor. Bazen hiç bir şey ters gitmese bile hormonlarımızın etkileri dahi mutsuzluğumuzu körükleyebiliyor ve bu durum uzun sürelerle gerçekleşirse ruhsal sorunları da beraberinde getiriyor. Tabii ki kronik mutsuzluk durumlarında psikolojik destek almak için uzmanlara başvurmanız gerekiyor ancak kısa süreli ya da adet dönemi gibi zamanlarda ortaya çıkan anlık mutsuzluklara karşı doğru besinleri tüketerek karşı gelebilirsiniz.

Pek çok araştırmanın belirlediği sonuçlara göre yeşil ve taze sebzelerin çiğ olarak tüketilmeleri hem sağlık açısından oldukça faydalı, hem de vücudun mutluluk hormonlarını salgılaması için gerekli maddeleri almamıza yardımcı oluyor. Dolayısıyla hormonal dengenizden kaynaklanan mutsuzluklara karşı tüketeceğiniz bol sebzeli yeşil salata, moralinizin oldukça düzelmesine yardımcı olacaktır.

Elbette çikolata da depresyondaki kadınların ya da mutsuzluklar yaşayanların başvurdukları ilk besinler arasında yer alıyor. Aslında vücudumuz kendisi çikolatanın etkilerini mutsuzluk sırasında talep ettiği için otomatik olarak tüketmeye başladığınızdan adımız gibi eminiz. Gerçekleştirilen araştırmalar göstermektedir ki çikolatanın sahip olduğu bileşenler, vücutta bağımlılık yapan narkotikler gibi etki etmektedirler ve mutluluk sağlayan hormonların salgılanmasına önayak olmaktadırlar.

Tabii ki çikolata tüketimini sürekli gerçekleştirmeniz hem içerisindeki maddelere bağımlılık geliştirmenize neden olacaktır, hem etkilerinin azalmasına bir yandan da kilo almanıza sebep olarak mutsuzluğunuzu körükleyecektir. Çikolatayı bilinçli bir şekilde tüketmeye kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Doğanın bizlere sunduğu besinlerin aslında fiziksel ihtiyaçlarımıza göre olduğunu ve bunu yapay yollarla üretilen besinlerin biraz bozduğunu biliyoruz. Zira turunçgiller gibi özellikle kış mevsiminde sık tüketilen meyvelerin vücudun ihtiyaç duyduğu tüm mutluluk kaynaklarını içerdiği ortaya çıkmış durumda. Havaların soğuk ve kötü gittiği günlerde psikolojik olarak da kötü bir halde olmamıza çözüm olarak ortaya çıkan bu meyveler, zor zamanlarınızda arada bir tüketmeniz halinde gününüzü çok daha güzelleştirebilirler.

Deniz kentlerinde yaşayan insanların iç kentlere göre daha mutlu ve rahat olduklarını siz de farketmişsinizdir. Aslında binlerce yıllardır süregelen bu kültür, bu kentlerdeki yüksek balık tüketiminden de etkilenmiştir. Çünkü balığın içerisinde bulunan yağ asitlerinin depresyona dair pek çok belirtiyi ortadan kaldırdığı ve bir miktar iyileşme sağlayarak daha iyi bir ruh hali sağladığı bilinmektedir. Düzenli olarak tüketeceğiniz balık yemekleri sizi de daha mutlu bir hale getirmeye yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.