Mutlu Olmak İçin Aşk Yeterli Midir

MUTLU OLMAK İÇİN AŞK YETERLİ MİDİR?

Pek çok filmde, dizide, hikayede veya diğer edebi eserlerde, mutlu olmanın ebedi aşk ile mümkün olduğunu görüyoruz ancak gerçek hayatta mutlu olmak için aşk yeterli midir sorusunu kendimize biraz sormamız gerekiyor. Zira hayal ürünü olan bu hikayelerde aşk tek başına mutluluğu yaratıyor ve çiftler sonsuza dek mutlu bir şekilde yaşıyorlar. Peki bu gerçek yaşamda da böyle mi?

Aşk bir ilişkinin en temel öğesi ve o olmadan mutlu bir birliktelik yaşamak mümkün değil. Elbette mutlu bir birliktelik ise hayat kalitesini ciddi anlamda arttırarak bireylerin yaşamdan aldıkları tadı azami derecede arttırıyor. Kötü ve aşktan yoksun bir ilişkiye sahip olan bireylerin ise yaşamlarında büyük tatminsizlikler yaşadıkları biliniyor. Dolayısıyla aşkın mutlu bir yaşama ciddi bir etkisi var. Lakin bu mutlu olmak için aşkın tek başına yeteceği anlamına da gelmiyor.

İnsanoğlu olarak bizler, hayatımızdaki mutluluğu çok sayıda farklı faktörün bir araya gelmesi ile elde edebiliyoruz. Bunda maddi ve manevi hedeflerden tutun da kişisel farkındalık ve kendini gerçekleştirme duygusuna kadar çok sayıda etken bulunuyor. Dolayısıyla aşk ve mutluluk dolu bir ilişki tabii ki bu faktörlerin içerisinde lakin sadece onlarla tatmin olarak mutluluğu elde etmek de imkansız.

Mutlu olmak için aşkın yanında benzer hayat amaçlarına sahip olmak, maddi ve manevi kaygılardan uzak kalabilmek, ayrıca çocuk gibi ortaklaşa alınması gereken kararlarda da bir işbirliği sağlayabilmek gerekiyor. Zira bu öğelerden bir veya bir kaç tanesinin eksik olması halinde hayattan alınan tat düşüyor ve bunun yanında bireyler maalesef kendilerini gerçekleştirme duygusundan mahrum kalıyorlar.

Aşkı elde ettiğimizde uzunca bir süre mutluluğu yakalamamız mümkün ancak onu bir ömür muhafaza edebilmek için dinamik bir hayat sürmeli, kendimizi geliştirmeli, ayrıca fiziksel ve ruhsal olarak en iyi durumda olmalıyız. Yapılan araştırmalar, monotonlaşan ilişkilerin en büyük sebebinin yine bireylerin kendileri olduklarını gösteriyor ve bu monotonluk maalesef hayattan alınan keyfi ciddi anlamda azaltıyor. Dolayısıyla aşkınızı da muhafaza etmek için hayatınıza yeni heyecanlar katmalı, ortak aktivitelerinizde monotonluktan kurtulmayı da unutmamalısınız. Böylece aşkınızı ve mutluluğunuzu da canlı tutmanız mümkün olacaktır.

One Response to MUTLU OLMAK İÇİN AŞK YETERLİ MİDİR?

  1. quenn diyor ki:

    bazı mutluluklarda tek başına olmuyor işte hep ben kırgın olduğumuzda konuşalım yada yemeğe çıkalım diyorum eşime kalsa ne özür diler benden ne de konuşmaya çalışır.Artık çok sıkıldım bu durumdan ikimizde çalışıyoruz birde çocuğumuz var kendimize zaman ayıramıyoruz.bana eskisi gibi zamna ayırıp süprizler yapmıyor artık beni sevmediğini düşünüyorum.Ama bendende ilgi bekliyor cinsellik yönünde sen bir kadını mutlu etmediğin sürece o seni nasıl mutlu edebilir ki?bunu hiç düşünmüyor.Bilmiyorum çok kötü durumdayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.