Mülakat Stresini Yenmek

MÜLAKAT STRESİNİ YENMEK

Yayın Tarihi22 Mart 2016 | EĞİTİM

İş değiştirmek veya ilk defa iş sahibi olmak, tabii ki herkesin hayatında en az bir defa yaşadığı deneyimler arasında yer alıyor. Ancak her şeyin ilkinde olduğu gibi bu işte de illa ki kadın erkek herkesin karşılaştığı büyük zorluklar da hayatı zaman zaman zorlaştırabiliyor. Mülakat stresini yenmek ise çok heyecanlı olanlar için kesinlikle elzem, aksi taktirde iş görüşmelerinden başarıyla ayrılmak maalesef imkansız olabiliyor. Sizler için mülakat ve iş görüşmelerinizden önce stresle başa çıkabilmek için yapmanız gerekenleri bir araya getirdik.

Mülakatın gerçekleşeceği yere yaklaşık olarak yarım saat önce gitmek, heyecanınızı dindirmek konusunda size yardımcı olacaktır çünkü gideceğiniz yere yürümeniz gereken esnada kalp atışınız hızlanacaktır ve bu de stresi arttıracaktır. Ancak yarım saat önceden hemen mülakatın olacağı binaya girmeyin, yirmi dakika kadar konumun çevresinde etrafa alışın ve heyecanınızı yenmek için kendinize vakit ayırın. Son on dakika kaldığında artık mülakatın olacağı binaya giriş yapabilir, bir on dakika kadar daha gerginliğinizi üstünüzden atabilirsiniz.

Elbette günün hangi saatinde görüşmeye gireceğiniz de çok önemli. Eğer size bir tercih hakkı sunulursa, sabah saatlerinde mülakatlara girmeyi tercih edin. Hem enerjik hem de uykunuzu almış bir şekilde mülakata gitmek, stres ve kaygı düzeyinizi oldukça azaltacaktır. Gün içerisinde yaptığımız ve düşündüğümüz şeyler ise akşam saatlerine doğru kendinizi kontrol etmenizi daha da zorlaştıracaktır.

Gideceğiniz şirkette karşınıza çıkması beklenen sorular hakkında önceden bilgi edinmeyi de tabii ki unutmayın. Aynı şirketle görüşmüş olan dostlarınız varsa onlardan deneyimlerini dinleyebilir, bunun yanında sosyal medya aracılığıyla internetten deneyimlerini aktarmış olanları bile bulabilirsiniz. Fakat tabii ki bunu yaparken o şirketin yetkili ve çalışanlarından sakınmayı unutmayın.

Görüşmelerde karşı taraf duruşu, bakışı ve konuşmaları ile sizin üzerinizde baskı kurmaya çalışacak, stres testi uygulayacaktır. Bunun etkilerini en az şekilde hissetmek için, ne çok rahat ne de çok ezik bir oturma pozisyonu seçmelisiniz. Çok boynu bükük oturmak karşınızdaki kişinin üzerinizdeki etkisini arttıracaktır ama fazla rahat olmak da olumsuz bir izlenim verecektir. Sorulara olabildiğince net, ne kısa ne uzun cevaplar vererek beklentileri karşılayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.