Mobil Uygulama Yaparak Para Kazanmak

MOBİL UYGULAMA YAPARAK PARA KAZANMAK

Kendi işinin sahibi olmak ve böylece bağımsız olarak düzenli gelir elde etmek isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Ancak kendi işinizi kurmak istediğinizde illa ki fiziksel bir malı satmak ya da herkesin vermeye çalıştığı bir hizmeti vermek zorunda da değilsiniz. Bilhassa mobil uygulama yaparak para kazanmak yahut mobil oyun yaparak para kazanmak gibi seçenekler, yeni girişimcilerin en çok ilgilendikleri alanlar arasında yer alıyor ve biz de bu iş hakkında hiç bir fikri olmayanlara, en azından temel bazı bilgileri sunmak istiyoruz. Dilerseniz ana başlıklar altından devam edelim.

Doğru Fikri Bulmak

Hem mobil oyunlar hem de mobil uygulamalar için doğru fikri bulmak tabii ki işin en önemli yanı. Zira dünya çapında on binlere uygulama geliştiricisi, kimsenin kullanmayacağını farketmeden uygulama ve oyunlar geliştiriyor ancak bunların çoğu uygulamalar çöplüğündeki yerini alıyor. Bir projeye girişmeden önce ilk yapmanız gereken, gerçekten böyle bir uygulamaya ihtiyacın olup olmadığı.

Girişimciler bu konuda özellikle kendilerinden yola çıkarak karar alma hatasında bulunuyorlar. Nasıl bir uygulama üreteceğinizin kararını kendi ihtiyaçlarınıza göre değil, çevrenizdeki diğer insanların neye ihtiyaç duyabileceği düşüncesi üzerine verirseniz başarılı olma ihtimaliniz çok daha yüksek.

Hangi İşletim Sistemi İçin Uygulama Üretmeli?

Şu anda dünyada kullanılan 3 temel mobil işletim sistemi mevcut: Android, iOS ve Windows Mobile. Bunların hepsinin kendine ait avantajları ve dezavantajları var. Daha özgür bir şekilde uygulamasını markete sunmak isteyenler Android’i tercih edebilirken, daha kararlı bir tüketici profilini kendine çekmek isteyenler iOS’u deneyebiliyorlar. Windows Mobile ise düşük kullanım oranlarına rağmen uygulamalarda rekabetin de düşük olması nedeniyle bu işe yeni girmek isteyenler için bazı fırsatlar barındırıyor.

Hangi Gelir Modeli Tercih Edilecek?

Uygulamanız ücretli mi olacak, yoksa ücretsiz olup reklam mı barındıracak? Yahut reklamsız ve ücretsiz olacak ancak ek özellikler için uygulama içi satın alma mı talep edecek? Bu sorular, kullanıcıların uygulamanıza verdikleri tepkiyi net bir şekilde değiştiren sorular olarak karşımıza çıkıyorlar ve bir mobil uygulama yahut oyun geliştiren kişinin vermesi gereken en önemli kararlar arasında.

Programlama ve Tasarımı Kim Yapacak?

Aynı anda hem mobil işletim sistemlerinin tasarımlarını gerçekleştirebilecek hem de programlama dillerini kullanarak uygulamayı yazabilecek bilginiz varsa sıkıntı yok. Lakin pek çok kişi maalesef bu meziyetlerin ikisine birden sahip değil.

Kodlama biliyor ancak tasarım bilgisine sahip değilseniz, bu alanda çalışmalar yapan kişilerle ortak bir proje oluşturabilir, ya da kendi tasarımlarınızı uygulama olarak kodlayacak insanlara teklif götürebilirsiniz.

Dilerseniz sıfırdan kodlama öğrenmeye de başlayabilir, biraz uzun zaman alacak olsa da tüm iş yükünün altından kendiniz kalkabilirsiniz. Fakat herşeyi tek bir kişinin yaptığı projelerin, istisnalar haricinde, pek de başarılı olduğunu söylemek zor. İyi bir ekip çalışması en güzel sonuçları almanızı sağlayacaktır.

Pazarlama Her Şeydir

Uygulamanız veya oyununuz çıktı, herkesin gelip de onu keşfedip yüklemesini bekliyorsunuz. Maalesef daha çok beklemeniz gerekecek. Çünkü uygulamanızı birinin rastgele keşfetme ihtimali oldukça düşük ve onu piyasada tutundurmak için hem reklamlar yoluyla tanıtımlar hazırlamalı, hem de çeşitli inceleme sitelerine mobil uygulamanızı göndererek onu değerlendirmelerini istemelisiniz. Bu konuda ne kadar aktif ve agresif bir tanıtım kampanyası yürütürseniz, aldığınız dönümler de o kadar hızlı olacaktır.

Kullanıcılara Destek Olun

Uygulamanızı yaptınız, kenara çekilip içkinizi yudumlarken gelen paraları saymak istiyorsunuz değil mi? Maalesef uygulamanızı yaptıktan sonra binlerce sorun ortaya çıkacak, kullanıcılar şikayetlerde bulunacak, ek özellikler talep edecekler. Bu nedenle esas savaş uygulama veya oyununuz yayınlandıktan sonra başlayacak ve sizi oldukça hummalı bir çalışma içerisine çekecek. Unutmayın, mobil uygulama ve oyun yapımcıları bir defa markette popüler olduktan sonra her zaman daha çok çalışma eğilimindeler.

Son Söz

Mobil uygulamanızı yapmaya çalışırken işinize olan tutkunuz, başarınızın anahtarlarından birisi olacak. Bu nedenle sırf para kazanmak için sevmediğiniz, istemediğiniz bir işi yapmaktan uzak durun ve bu alanla hiç ilgilenmiyorsanız ilgilenebileceğiniz bir iş sahası keşfedin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.