Misvak Gerçekten Faydalı mı

MİSVAK GERÇEKTEN FAYDALI MI?

Yayın Tarihi20 Ocak 2018 | ESTETİK CERRAHİ

Misvak bitkisinin dalları, ortadoğuda binlerce yıldır diş temizliği ve bakımı için kullanılıyor ve sanayi öncesi dönemde dişlerin temizliği için gerçekten daha iyi bir alternatif bulunmuyordu diyebiliriz. Lakin günümüzde dişlere bakım yapabilmek için onlarca fırça çeşidi ve ağız bakım ürünü sunulur durumda. Dolayısıyla bu ürünlerden vazgeçmek ve daha doğal bir şekilde diş bakımı yapmak isteyenler, misvak gerçekten faydalı mı sorusunu kendilerine soruyorlar diyebiliriz. Dini kaygılar ile misvak kullananlar elbette bundan vazgeçmeyeceklerdir ancak bu kaygılar haricinde doğal bir bakım peşinde olanlar, misvak hakkında gerekli bilgileri edinmek istiyorlar.

Öncelikle, misvağın sahip olduğu özelliklerin oldukça antimikrobiyel ve antibakteriyel nitelikler oluşturduğunu belirtmek gerekiyor. Yani bu bitkinin sahip olduğu özel maddeler, gerçekten de ağzınızda bakteri ve mikrop oluşumuna engel olarak ağız temizliğinde faydalı olabilmektedirler. Pek çok kişi ise misvağın diş macunu kullanımı gerektirmemesi ve bu nedenle florürden uzak kalındığı düşüncesi ile onu tercih edebiliyor.

Lakin bu noktada unutulmaması gereken en önemli şey, misvağın içerisinde de bol miktarda florür bulunduğu. Zaten binlerce yıldır dişler üzerindeki beyazlatıcı etkisini florür sayesinde sağlamaktadır ve pek çok kişi bunun farkında olmadan çözümün doğal olduğunu sanmaktadır. Bilhassa bebeklerde misvak kullanılması giderek yayılıyor ancak misvağın içerisindeki florür genelde hesaba katılmıyor. Bunun yanında florür içermeyen diş macunlarını marketlerden temin etmek pek de zor sayılmaz.

Misvak kullanım öncesinde bir bıçak kullanarak açılıyor ve temiz lifleri ortaya çıkarılıyor. Ancak maalesef önceki kullanımlardan kalan bakteri ve mikropları tamamen ondan arındırmak pek mümkün sayılmaz. Bu durum misvağın bilhassa banyoda açıkta durması halinde ciddi bir sağlık riski doğurabilmektedir. Her kullanımda iyice açılması ve temizlenmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Diş fırçalarının kişilerin ağız yapısına uygun bir şekilde hazırlandıkları ve çok seçenek sundukları da bir gerçek. Zira pek çok firma, en iyi temizliği yapacak fırça tasarımı için her sene milyonlarca dolar harcıyor. Ancak misvak kişiye özel bir kullanım imkanı sunmuyor ve genel olarak standart bir şekle sahip denilebilir. Dolayısıyla aslında ağız yapınıza tam olarak uygun olmayan bir ürünü ağzınızda kullanıyor olabilirsiniz.

Misvak gerçekten faydalı mı sorusu, misvağın belli faydalarının olabileceği ancak bunun negatif yanları tarafından bastırılabileceği şeklinde cevaplanabilir. Dolayısıyla doğal ve iyi bir çözüm olduğu için ona başvurmadan önce dikkatli olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.