Mıhlama Nasıl Yapılır Tarifi

MIHLAMA NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi06 Mayıs 2017 | YEMEK TARİFLERİ

Mıhlama aslında yapımı çok zor olan yemeklerden değil ve Trabzon başta olmak üzere Karadeniz taraflarında oldukça sık bir şekilde hazırlanıyor. Ancak zaman zaman diğer bölgelerde Trabzon Peyniri bulmak biraz zor olabildiği için çok fazla bilinmediği de bir gerçek. Fakat çevrenizde bir mandıra varsa orada muhtemelen bulma imkanınız olacaktır ve bu yüzden mıhlama nasıl yapılır tarifimize göz atmadan geçmeyin. Hızlı bir şekilde kahvaltıda lezzetli bir şeyler tüketmek isteyenlerin göz atmadan geçmemeleri gerektiğini düşünüyoruz. Bazı yerlerde kuymak veya muhlama olarak da belirtilen bu güzelim mıhlamaya hemen geçiş yapalım.

Mıhlama Malzemeleri

  • Trabzon peyniri (üç yüz gram)
  • Su (iki su bardağı)
  • Mısır unu (dört yemek kaşığı)
  • Tereyağı (dört yemek kaşığı)

Mıhlama Nasıl Yapılır Tarifi

Mıhlamamızı yaparken kullanacağınız mısır ununun ince çekilmiş olması çok daha güzel bir tat almanıza yardımcı olacaktır ve bunun yanında köpüğü alınmış yani sade tereyağı kullanırsanız da lezzet anlamında daha tatminkar bir sonuç elde edebilirsiniz. Tarifimizdeki su yerine süt kullanmak da mümkün ve bunun yanında Trabzon peyniri bulamıyorsanız çeçil peyniri de kullanabilirsiniz. Böylelikle yöreden yöreye değişen malzeme farklarını bir şekilde telafi edebileceğinizi de belirtmiş olalım.

Yemeğimizi yaparken ilk olarak tereyağımızı bir sahan içerisine alıyoruz ve daha sonra kısık ateşte fokurdamaya başlayana kadar eritiyoruz. Ardından sahanımızın içerisine mısır unumuzu azar azar eklemeye başlıyoruz ve tahta kaşığımızı kullanarak unumuzu kavuruyoruz. Bütün unu tek seferde atarsanız fazla topaklanma yapacağı için azar azar atmakta fayda var.

Unumuz artık rengini aldığında içerisine suyumuzu da ekliyoruz ve suyumuz kaynamaya başladıktan sonra mısır unumuz da biraz şiştiğinde Trabzon peynirimizi tel tel ayırıyor ve karıştırmaya başlıyoruz.

Kısık ateşte yemeğimizi karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. Tereyağı yemeğin üstüne çıkıp biraz renk değiştirdiğinde mıhlamamızı ocaktan alabilir ve sıcak sıcak misafirlerimize sunabiliriz. Mıhlamanın tabaklara bölüştürülmesi gibi bir uygulama yok ve genellikle herkes ortadaki büyük kaptan yediği için mümkün olduğunca bölmemeye çalışın. Zira mıhlamanın bol tereyağlı olması, onun hemen ve sıcak bir şekilde sunulmasını gerektiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.