Migreni Tetikleyen Faktörler Nelerdir

MİGRENİ TETİKLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Migren maalesef tıbbın ciddi bir çare bulamadığı rahatsızlıklar arasında bulunuyor ve uzmanlar migren ataklarını geciktirmek, hafifletmek gibi önlemler haricinde tam anlamıyla bir tedavi bulamıyorlar. Tam olarak hangi sebepten kaynaklandığı da bilinmeyen migren, bazen günlerce süren ağrılara sebep oluyor ve bu nedenle onu tetiklemekten kaçınmak gerekiyor. Zira bir defa gelen migren zamanı gelene kadar genellikle geçmiyor. Migreni tetikleyen faktörler nelerdir diyen kadınlar için bu faktörleri bir değerlendirmeye aldık.

Kadınlarda migreni tetikleyen en önemli şey hormonal dengedeki değişim. Zira kadınların östrojen ve progesteron dengesi ay içerisinde değişim gösterir ve adet dönemi öncesinde birdenbire kesilen progesteron, maalesef kadınların büyük bir migren krizine girmesine sebep olabilecek güçtedir. Dolayısıyla hormonal değişimlerin sert olmasının beklendiği dönemlerde migren ataklarına karşı dikkatli olmalı ve önleyici ilaçları almalı.

Migrenin beslenmeyle de ciddi bir ilişkisi mevcut. Bilhassa çok tuzlu tüketmek, eskitilmiş peynirler yemek ve işlenmiş gıdalar tüketmek, migreni tetikliyor. Düzensiz beslenme, uzun süren açlıklar, kısa sürede çok yemek gibi bazı faktörler de beslenme ile migren arasındaki bağlantının ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu nedenle migreni olanlar beslenmelerine dikkat etmeliler. Bilhassa tatlandırıcı ve koruyucu bakımından zengin olan konserveler, migrenin tetiklenmesine neden olacaklardır.

Alkol ve kafein de migren tetikleyicisi olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla çok sert kahvelerden, çok fazla çay içmekten ve alkollü içeceklerden biraz uzak kalmak gerekiyor. Bilhassa şarabın içerisinde bulunan kükürt, dinlendirmeden şarap içenlerde migren ataklarını kolayca ortaya çıkaracaktır.

Gün içerisinde çok fazla fiziksel ve ruhsal baskıya maruz kalmak da migren için oldukça belirleyici. Zira vücut her iki konu sebebiyle zorlanmaya başladığında, migren ile tepki veriyor ve çekilen bu sıkıntı katlanarak artıyor. Stresli işlerde çalışanlar, ağır yükler taşımak zorunda olanlar ve bazen de gebelik yaşayanlar, migrene daha açık bir hale geliyorlar.

Migreni olanların uyku düzeni, hava değişimi, çevre değişimi, ilaç kullanımı gibi konulardan etkilendikleri de biliniyor. Bunun yanında bir de yüksek ışık altında kalmak, göze güneş gelmesi, parfüm ve boyaları koklamak gibi faktörler ortaya çıktığında, migren atakları kaçınılmaz hale geliyorlar denilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.