Midede Gaz Neden Olur, Nasıl Geçer

MİDEDE GAZ NEDEN OLUR, NASIL GEÇER?

Yayın Tarihi22 Ocak 2014 | BESLENME

Gün içerisinde midede oluşan gazın ne kadar rahatsızlık verici olduğunu elbette biliyoruz. Zaman zaman neredeyse işkence düzeyinde bir acı çekmenize neden olan midede gazın nedenleri arasında pek çok hassas nokta yer almaktadır ve elbette bu gazdan kurtulmak için alabileceğiniz bazı önlemler de mevcut. Sürekli olarak yaşanan mide gazının hayat kalitesini ciddi oranda düşürebilmesi nedeniyle bu konuda dikkatli olmanızı öneriyor ve hemen tavsiyelerimize geçiyoruz.

Midede oluşan gaz aslında sadece mideyi değil aynı zamanda bağırsakları da etkilemektedir ve midedeki gazların bağırsakları etkilemesi sonucunda bu defa karın ağrıları ile ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında beslendikten sonra karnınızda hissedeceğiniz şişlikler, sürekli gaz çıkarma ihtiyacı, mide bulantıları ve diğer acı verici yan etkiler mide gazının büyük birer belirtisidirler.

Mide gazının genel nedenleri arasında yemek yeme ve içecek tüketme esnasında çok fazla hava yutulması, konuşulması ve hızlı olunması başı çekmektedir. Özellikle sofra sohbetlerinin geleneksel olduğu ülkemizde bir yandan yemeğini çiğnerken bir yandan da konuşmaya kalkanların sık sık hava yuttukları ve bu havanın daha sonra yiyeceklerle birlikte mideye doluştuğu farkedilmiştir. Ayrıca ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarına sahip olanların da midelerindeki reaksiyonlardan dolayı sık sık gaz sancıları yaşadıklarına rastlanmıştır.

Ayrıca yine ülkemizdeki yoğun baharat kullanımı da midenin kimyasal yapısını bozarak gaza davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenler maalesef biraz da geleneksel alışkanlıklar ve tat beklentilerinden kaynaklandıkları için önlerini almak da oldukça zor olabiliyor. Bilhassa sofra adetlerinin ve baharat merakının mide asitleri ve gazları için pek iyi şeyler olduğunu söylemek zor.

Mide gazına engel olabilmek için ilk yapmanız gereken yukarıda bahsettiğimiz nedenlerin ortaya çıkmasına engel olmak ve eğer fiziksel bir mide rahatsızlığınız varsa bunun çözümünü doktorunuzla birlikte bulmak. Aynı zamanda ruhsal sorunların da fiziksel sorunların tetikleyicisi olduğunu dikkate alırsanız, fiziksel olarak mükemmel olmanıza rağmen mide gazı sıkıntısı yaşıyorsanız ruhsal sorunlarınızı çözmek üzere psikiyatrist ve psikologlardan da destek almalı, aile içi sorunlarınız varsa bunların çözüme ulaştırmalısınız.

Eğer tüm alınan önlemlere rağmen hala gaz sorunundan muzdaripseniz, doktorunuzun önereceği bir ilacı tercih edebilir ve önerilen kullanım şekliyle gazdan kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.