Mide Gazına Ne İyi Gelir

MİDE GAZINA NE İYİ GELİR?

Yayın Tarihi23 Şubat 2018 | BESLENME

Mide gazı olarak adlandırılan rahatsızlık genellikle sadece midede oluşmaz ve sindirim yolunun başından itibaren onikiparmak bağırsağına kadar olan bölgede oluşan gazlar ile tanımlanır. Bu gazlar maalesef bir süre sonra kişiye çok ciddi rahatsızlıklar verirler mide gazına ne iyi gelir sorusunu herkes kendine sormaya başlar. Aslında bu sorunun üstesinden gelmek çok zor değil ancak gaz oluşmasının sebeplerini tespit etmek çözümleri bulmak açısından büyük önem kazanıyor.

Mide gazının belirtilerine kısaca değinmek gerekirse;

  • Midenin ortasında ve yanlarda gerginlik olması
  • Çok çabuk doyma
  • Yemek yedikten sonra midenin bulanması
  • Hareket ederken gaz çıkarma ihtiyacı
  • Yemeğin ardından fazla şişmiş hissetmek

Peki mide gazı neden olur derseniz, onun da bir kaç tane sebebi bulunuyor. Bunlar aşağıdaki şekilde sıralanıyorlar;

  • Yemek yerken hava yutmak
  • Gastrit ve benzeri mide problemlerine sahip olmak
  • Mide asidinin uyarılmasını sağlayan şeyler tüketmek

Midede oluşan bu gazların genelde en temel sebebi, fazla hızlı yemek, mideye dokunacak şeyler tüketmek ve beslenme bozuklukları yaşamaktır. Eğer düzenli öğünleriniz yoksa, sürekli dışarıdan ve farklı şeyler yiyorsanız, ayrıca besinleri güzelce çiğnemeden hızlıca yiyorsanız, muhtemelen gaz probleminiz olacaktır. Bu sorunu çözmeniz gaz sorununuzun da çözülmesine yardımcı olacaktır.

Ancak bu önlemler ile gazı gideremiyorsanız, gastrit ve ülser gibi hastalıklara karşı bir uzmana görünmeniz gerekiyor çünkü bu hastalıklarda mide asidinden kaynaklanan gaz üretiminin baskılanması gerekir ve kullanılan ilaçlar mevcuttur. Fakat doktordan kesin tanı almadan kendi kendinize ilaç kullanmaya da başlamamalısınız.

Özellikle fazla baharatlı yemekler tüketenlerde ve asitli içecekleri sevenlerde gaz problemlerinin görülmesi mümkün. Aşırı meyve tüketiminin de aynı soruna sebep olduğunu belirtelim. Dolayısıyla yemek alışkanlıklarınıza da kısaca bir göz atabilirsiniz.

Yemek pişirirken onları haşlamak veya kısık ateşte uzun süre ile pişirmek de size güzel bir çözüm sunacaktır. Yemeğin fazla yağlı olması onun sindirimini zorlaştırdığı için gaz problemine katkıda bulunur ve bu yüzden etleri az yağlı alırken, yemeklere katılan yağı da sınırlı tutmalısınız.

Lakin unutmayın, mide gazı sandığınız şey bazen bağırsak gazı da olabiliyor ve emin değilseniz bir uzmana görünmeyi unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.