Mide Bulanınca Ne Yapılır

MİDE BULANINCA NE YAPILIR?

Yayın Tarihi02 Mart 2018 | BESLENME

Mide bulantıları genellikle yediğimiz gıdaların bizi rahatsız etmesiyle yahut sindirim sistemindeki enfeksiyon ve rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkarlar. Bazı vakalarda ise migrenden kaynaklanan bir mide bulantısına rast gelmek mümkün. Peki mide bulanınca ne yapılır sorusunun cevabını biliyor musunuz? Aslında midemiz bulandığında bunun üzerinden gelmek o kadar zor değil. Hatta pek çok önlem sayesinde bulantıyı çok kısa sürede geçirebilme şansınız da var.

Mide bulantısına en iyi gelen şey tahmin edebileceğiniz gibi temiz hava ve kısa bir yürüyüş. Böylece vücudumuz kendini toparlamak için gerekli oksijeni alacaktır ve yürüyüş sayesinde hızlanan metabolizma mideyi rahatsız eden şeylerin vücuttan atılmasını hızlandıracaktır.

Mideniz bulanıyorken sizi rahatsız edebilecek tüm kokulardan uzak durmalısınız. Bu nedenle parfümler, çok kokan yemekler gibi şeylerden uzakta kalmalı, kendiniz bile hafif ter kokuyorsanız duş alarak bu kokudan uzaklaşmalısınız. Mide bulantılarının alınan kokular ile ciddi bir bağlantısı var ve bunun çözümü temiz ve kokusuz bir hava almak.

Su içmek de mide bulantılarında fayda sağlayabiliyor çünkü mide asidinin biraz düşmesine yardımcı oluyor. Ancak biraz daha dengeli bir şey isterseniz suyun üzerine az bir miktarda soda da içebilirsiniz. Sodanın içerisindeki gaz asidi arttıracaktır ancak mideyi rahatsız eden şeylerin daha kolay sindirilmesine yardımcı olacaktır. Elbette gıda zehirlenmesi yaşadıysanız bu tip çözümlerle atlatmak yerine bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerektiğini de unutmayın.

Yemek yedikten sonra yatmak da mide bulantılarının sebepleri arasında bulunuyor. Dolayısıyla yemekten sonra yatmıyoruz ve illa ki yatmamız gerekiyorsa da başımızı vücudumuzun geri kalanından yukarıda tutmak için uğraşıyoruz. Eğer alkol aldığınız için mideniz bulanıyorsa alkolün etkisi geçene kadar kesinlikle yatmayın ve tercihen bal ve ekmek tüketin. Bu ikisinin toksinleri ortadan kaldırmakta çok etkili olmaları alkol sonrası mide bulantılarının hızlı geçmesini sağlıyor.

Ayrıca badem, fıstık gibi kuruyemişler ve bir parça küp şeker de mide bulantısında size destek olabilecekler arasında. Fakat tabii ki bunları da abartmayın ve çok az miktarda tüketerek midenizi düzene sokmalarını bekleyin. Mide bulanırken mideye çok yüklenmeden bulantıyı ortadan kaldırmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.