Mezoterapi Nedir, Ne İşe Yarar

MEZOTERAPİ NEDİR, NE İŞE YARAR?

Yayın Tarihi20 Ocak 2016 | ESTETİK CERRAHİ

Mezoterapi tedavisi, temel olarak vücutta sorunlu olan bölgelere çok küçük iğnelerle çok sınırlı miktarda ihtiyaç duyulan maddelerin enjekte edilmesini tabir eden bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla mezoterapi nedir ve mezoterapi ne işe yarar sorusunu kendine soranlar, bunun temel olarak acısız, ameliyatsız bir tedavi operasyonu olduğunu bilmeliler. Uygulamanın en temel hedefi, standart iğnelerin ve ilaçların aksine sadece istenen bölgede etki gösterecek ilaçları o bölgeye enjekte edebilme imkanını yakalayabilmek.

Bu durum ise tabi iki onun çok sayıda noktada etkili olabilmesini sağlıyor. Eklem ve kas ağrıları olan bölgelere gereken ağrı kesicilerin enjeksiyonu, selülitli bölgelere yağ yakıcı ve yağları harekete geçirici maddelerin enjeksiyonu, saç dökülmelerine karşı saç diplerine besleyici materyallerin aktarılması, çatlak tedavileri, yüz gençleştirme ve leke, yara izi ortadan kaldırma tedavileri gibi çok sayıda alanda kullanılabiliyor. Dolayısıyla hangi bölgede bir sorun varsa, direkt olarak o bölgeye ihtiyaç duyulan ilaç veya destekleyici sıvıları aktarabilme imkanı sunan mezoterapi, hem estetiğin hem de hastalık tedavilerinin bir destekleyicisi konumunda olduğundan her zaman tek başına tüm bir rahatsızlığı gidermekte yeterli olmayabiliyor.

Fakat mezoterapinin yan etkileri de mevcut, fakat bu yan etkiler sadece seans ve doz aşımı gibi durumlarda ortaya çıkıyorlar. Yani yetkin bir hekimin elinde herhangi bir yan etkiyle karşılaşmanız mümkün değil. Hassas olan kişiler arasında ise kalp yetmezliği sahipleri, böbrek hastaları ve şeker hastaları yer alıyor. Ancak her ihtimale karşın doktorunuzu mevcut sağlığınız hakkında bilgilendirmeli ve böylece öngörülebilecek sıkıntıları önceden tespit etmesini sağlamalısınız.

Bu terapinin en büyük avantajı, bütün bir vücudunuza etki edecek tedavilerden kaçınabilmek ve sadece istenen bölgeye odaklanabilmek. Dolayısıyla gereksiz yere hem tüm organlarınızı yormuyorsunuz hem de rahatsızlık duyulan alanda daha yoğun bir şekilde tedavi imkanına sahip olabiliyorsunuz. Mezoterapide kullanılan iğnelerin çok ince olmaları ve derine girmemeleri sayesinde işlemler esnasında ciddi ağrılar hissetmek de imkansız. Yine de hassas olanlar için lokal sprey anesteziler uygulanabiliyor.

Elbette mezoterapiye ihtiyacınız olup olmadığına doktorunuzla birlikte karar vermeli, kesinlikle merdiven altı yerlerde bu tedaviyi gerçekleştirmemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.