Meyvelerin Kabuklarının Faydaları

MEYVELERİN KABUKLARININ FAYDALARI

Yayın Tarihi14 Ağustos 2017 | BESLENME

Meyvelerin bazıları kabukları ile birlikte tüketilebilirken, bazılarının ise kabuklarını soymak gerekir. Ancak bizler genelde her meyvenin kabuğunu soyduktan sonra yiyoruz ve soyulan bu kabukları çöpe atmaktan da geri durmuyoruz. Halbuki meyvelerin kabuklarının faydaları hususunda yaptığımız bu kısa değerlendirme, fikrinizi değiştirmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Öncelikle, kabuğu yenilebilir derecede ince olan meyvelerin kabuklarının soyulmadan yenilmesi gerektiğini belirtelim. Elma, armut, şeftali gibi meyveler bu klasmana giriyorlar ve aslında kabuklarında bulunan bol mineral ve vitamin içerikleri sayesinde beslenmemizde büyük bir öneme sahipler. Fakat günümüzde tarımda kullanılan ilaçlar nedeniyle kabukları tüketmek isteyenler, meyveleri bol su altında güzelce yıkamayı tercih etmeliler. Eğer organik meyveler tüketiyorsanız bu kadar uğraşmanıza da gerek yok. Dileyenler bu kabukları sıcak bir su ile çay haline de getirebilir veya soğuk suya atarak besin değerlerinin suya geçmesini sağlayabilirler.

Fakat meyve kabuklarını her zaman doğrudan yemek de mümkün değil. Portakal, limon, greyfurt gibi meyvelerin kabuklarını soyduktan sonra bir kenara ayırmak iyi olacaktır çünkü hepsinin kendine has faydaları var.

Portakal kabuğu, böcekleri evden uzak tutmak konusunda çok faydalı çünkü kokusu neredeyse tüm haşeratı rahatsız ediyor. Yani kenara ayırdığınız portakal kabuklarını, evinizde böceğe yatkın olan pozisyonlara yerleştirdikten sonra yapmanız gereken tek şey böceksizliğin keyfini sürmek. Özellikle karınca baskınlarında işe yarayan bir yöntem.

Limon kabukları ise lekeli yüzeyleri temizleme hususunda etkiliyken, greyfurt kabukları cildinizdeki ölü derileri daha kolay temizlemenize yardımcı olacaktır.

Muz kabuğunun içerisinde yer alan anti histaminik maddeler, kaşıntılar, kızartıklıklar ve sivilceler için iyi bir çözüm oluyorlar. Bunun için tek yapmanız gereken muz kabuğunun iç kısmını cildinize sürmek ve bir süre bekledikten sonra yüzünüzü yıkamak. Bilhassa alerji kaynaklı kaşıntılarda ve egzamada kaşıntıların önlenmesine ciddi bir katkı sağlayacaktır.

Elma kabukları çay yapılmaya çok müsaitler ancak doğrudan göz altlarına uygulandıklarında morlukların tedavisinde de kullanılıyorlar. Lakin yine de elmayı doğrudan kabuğu ile birlikte tüketmeniz öneriliyor.

Nar kabuğunu kuruttuktan sonra onu blenderda toz haline getirmeniz ve ardından çay yapmanız da en güzel çözümlerden bir tanesi çünkü faydalı yağ asitleri sayesinde nar kabuğu en faydalı kabuklardan bir tanesi. İsteyenler toz haline getirilmiş olan bu kabuğu salatalarında bile kullanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.