Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecek ve Gıdalar Nelerdir

METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN YİYECEK VE GIDALAR NELERDİR?

Metabolizma hızı gün içerisindeki enerjimizin de temel kaynağı ve bunun yanında vücudumuzun doğru bir şekilde işlev gösterebilmesi, kilo almaktan kurtulabilmesi için de belli bir metabolizma hızını aşabilmesi gerekiyor. Yavaş bir metabolizma kendisini çok kolay kilo alma ve kronik yorgunluk, uyku hali ile de belli edebilmekte. Dolayısıyla metabolizmayı hızlandıran yiyecek ve gıdalar nelerdir diyenler için uygulaması en kolay ipuçlarını bir araya getirmeye karar verdik.

İnsan metabolizması uyku halindeyken bir hayli yavaşlar ve sabahleyin uyandığımızda arabamıza marş basmışız gibi metabolizmamız da hızlanmaya başlar. Ancak kahvaltıyı düzgün yapmayanlar ve saatlerce kahvaltısız bir şekilde yaşayanlar, maalesef bu hızlanmanın etkilerini pek hissedemezler. Çünkü uykunun ardından enerjiye aç bir şekilde uyanan vücudumuz, bu enerjiyi elde etmek için besinlerden alınacak maddelere ihtiyaç duyar. Dolayısıyla sabahları diğer öğünlerden daha fazla yemek ve akşama doğru öğünlerin içeriğini azaltmak, gün içerisinde bize gereken enerjiyi sağlayacaktır.

Metabolizmamızın doğru bir şekilde çalışabilmesi için su tüketimi de çok önemli. Zira hayati fonksiyonlarımız suyun desteğiyle doğru bir şekilde çalışabiliyor ve devamlı olarak çok az su tüketmek, metabolizmanın koruma moduna geçerek yavaşlamasına sebep oluyor. Bu nedenle günde en az 2 litre su tüketimi doğru bir beden sağlığı için önem arzediyor. Bilhassa kahvaltıdan önce bir bardak ılık su içmek, güne çok daha hızlı ve kolay başlamanıza yardımcı olacaktır.

Bunun yanında C vitamini içeren meyveler ile acı biberler de metabolizmayı hızlandırıyorlar. Biberlerin içinde bol miktarda C vitamini bulunduğunu da dikkate alırsak, tek taşla iki kuş vurmak mümkün hale geliyor. Biberde bulunan ve bibere acılığını veren maddeler de metabolizmanın hızlanmasında etkililer. Fakat bu konuda mide rahatsızlığı olanlar dikkatli olmalılar çünkü fazla biber tüketimi mide dokusuna zarar verebilir.

Protein almak ve süt ürünleri tüketmek de metabolizmanın hızlandırıcıları arasında. Vücudumuzun yapıtaşlarını oluşturan proteinler, yeni dokuların üretilmesi, dokuların tazelenmesi için çok önemliler ve bu nedenle fiziksel ve zihinsel fonksiyonlarımız protein olmadan çalışamıyorlar. Et ve baklagiller, bunun yanında süt ürünleri, protein açısından oldukça zengin içerikler barındırıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.